Ystad


Na mapach: 55°25′N 13°50′E/55,416667 13,833333

Ystad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół św. Piotra. Średniowieczna zabudowa

Ystad – miasto w południowej Szwecji, siedziba władz administracyjnych gminy Ystad w regionie (szw. län) Skania (w krainie Skania), port nad Morzem Bałtyckim.

Liczy 18 350 mieszkańców[1] (dane z 2010). Dla porównania w 1972 liczyło 23,9 tys. mieszkańców[2]. Z tamtejszej bazy promowej, wypływają promy do Rønne oraz do Świnoujścia. Ystad jest dla Świnoujścia miastem partnerskim od 1990. Średniowieczna (w większości XV i XVI-wieczna) zabudowa szachulcowa stanowi największy tego typu zespół w całej Skandynawii[3]. Do cennych zabytków architektonicznych należą też ceglane, gotyckie kościoły Mariacki i św. Piotra.

Spis treści

Ystad jako miasto portowe | edytuj kod

Miasto Ystad jest istotnym elementem infrastruktury transportowej Szwecji. Wraz z funkcjonującym tam morskim przejściem granicznym tworzy bardzo ważny dla transportu środkowoeuropejskiego – węzeł komunikacyjny. Łączy – poprzez połączenia morskie i lądowe – Skandynawię z Europą Środkową i Europą Południową oraz kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Połączenie promowe Świnoujście-Ystad | edytuj kod

Połączenie promowe Świnoujście – Ystad istnieje od 1964. Linia ta rozwijała się prężnie przez następne lata, armatorzy polscy wprowadzali coraz to nowe promy na tej linii.

W październiku 2006 rozpoczęła się przebudowa portu w Ystad, ponieważ prom MF Wawel ze względu na brak miejsca w porcie pasażerskim, był zmuszony do cumowania przy nabrzeżu przemysłowym. Przebudowa ma kosztować 30 mln koron szwedzkich. Głębokości przy nabrzeżach w porcie Ystad wynoszą 7,2 m, a docelowo planowane jest pogłębienie portu do 8 metrów. Najbardziej odpowiednia głębokość, czyli 8,5-9 metrów jest niemożliwa do zrealizowania w basenie wewnętrznym z powodu zbyt płytkiego osadzenia stalowych ścianek nabrzeży. Rozpoczęto również rozmowy na temat uruchomienia w porcie centrum magazynowo-dystrybucyjnego[4].

Do 5 lutego 2007, czyli daty uruchomienia nowego połączenia przez operatora promowego Unity Line Świnoujście – Trelleborg, każdego dnia ze Świnoujścia do Ystad wypływało pięć polskich promów. Aktualnie na tej trasie przewoźnicy uruchamiają:

Autostrada morska Świnoujście-Ystad | edytuj kod

W styczniu 2007 zawiązało się konsorcjum firm, w skład którego weszły Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, miasto Ystad, Ystad Hamn Logistic AB, Polska Żegluga Bałtycka i Unity Line sp. z o.o. W Ministerstwie Gospodarki konsorcjum złożyło wspólną aplikację w ramach projektu „Autostrady Morskie”.

Celem aplikacji jest wpisanie morskiego połączenia promowego Szczecin-Świnoujście-Ystad do unijnego programu „Autostrad Morskich”. Status taki daje przewagę w dostępie do funduszy unijnych (TEN, Marco Polo, ERDF, INTERREG, Fundusz Spójności), ma także dla obu portów znaczenie marketingowe.

Ystad w literaturze | edytuj kod

Ystad jest jednym z głównych miejsc akcji cyklu powieści detektywistycznych szwedzkiego pisarza Henninga Mankella (ur. 1948). To właśnie w tym mieście, przy ul. Mariagatan, mieszka główny bohater cyklu – prowincjonalny komisarz śledczy Kurt Wallander.

Przypisy | edytuj kod

  1. Szwedzki Urząd Statystyczny SCB (szw.).
  2. wielu autorów: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Polskie Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 748.
  3. http://www.forumturystyki.pl/trasy.php?id=51.
  4. http://www.gazeta.se.
  5. Już nie Scandinavia. Tak będzie się teraz nazywał statek kursujący na trasie Gdańsk-Nynäshamn - Gospodarka morska
Kontrola autorytatywna (urban area of Sweden):
Na podstawie artykułu: "Ystad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy