Yujŏm sa


Na mapach: 38°35′09″N 128°09′53″E/38,585833 128,164722

Yujŏm sa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yujŏm sa (유점사) – nieistniejący już wielki koreański klasztor, znajdujący się Korei Północnej.

Historia klasztoru | edytuj kod

Klasztor ten został założony w VI wieku w okresie buddyjskiego ożywienia w państwie Silli. Znajduje się w Górach Diamentowych w rejonie Hyangam-ri, w powiecie Hyangsan prowincji P'yŏngan Północny.

W 1168 roku, za panowania Uijonga z Koryŏ został poważnie rozbudowany. Kolejna rozbudowa nastąpiła w XV wieku. Stał się wtedy głównym centrum pielgrzymkowym i razem z takimi klasztorami jak Ch'angan, Pyohun i Singye, był nazywany Wielkimi Czterema Klasztorami Gór Diamentowych. Był z nich największym i najstarszym klasztorem. W okresie największego rozkwitu liczył ponad czterdzieści budynków.

W latach 1883-1885 został znów rozbudowany, chociaż zachował jeszcze wiele oryginalnych cech z okresu Silli. Był uważany za arcydzieło architektury okresu Silli.

W czasie japońskiej okupacji Korei (1911-1945) cały rejon Gór Diamentowych stał się główną atrakcją turystyczną Japończyków. Zmieniono wtedy jego nazwę na japońską - Yusen-ji. Dokonano wtedy także jego odnowienia.

Pomimo jego historycznego znaczenia, klasztor został zbombardowany przez lotnictwo amerykańskie i z tego powodu jedyne co pozostało z tego wielkiego klasztoru, to kamienne fundamenty.

Budynki i obiekty | edytuj kod

  • Dzwon ocalały z bombardowania jest dziś Skarbem Narodowym nr 162

Bibliografia/źródła | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Yujŏm sa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy