Yukio Kasaya


Yukio Kasaya w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yukio Kasaya (jap. 笠谷幸生 Kasaya Yukio, ur. 17 sierpnia 1943 w Yoichi na Hokkaido) – japoński skoczek narciarski, złoty medalista olimpijski oraz srebrny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwsze sukcesy zaczął odnosić w 1964, kiedy został mistrzem Japonii. Osiągnięcie to powtórzył w 1969. W Turnieju Czterech Skoczni zadebiutował podczas jego 18. edycji, zajmując 12 miejsce w Oberstdorfie.

W sezonie 1971/1972, podczas 20. edycji Turnieju Czterech Skoczni, wygrał trzy pierwsze konkursy: w Innsbrucku, w Garmisch-Partenkirchen i w Oberstdorfie. Skoczek miał możliwość wygrania wszystkich czterech konkursów w jednym turnieju, jednak zrezygnował ze startu w Bischofshofen (gdzie wygrał Ingolf Mork). Powodem rezygnacji były przygotowania do igrzysk olimpijskich w Sapporo w 1972, będących jednocześnie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. Wywalczył tam złoty medal na średniej skoczni, wyprzedzając dwóch rodaków: Akitsugu Konno oraz Seiji Aochi. Na dużym obiekcie zajął siódme miejsce, tracąc do zwycięzcy Wojciecha Fortuny ponad 10 punktów.

W 1976, w wieku 33 lat, Kasaya zakończył karierę zawodniczą i poświęcił się pracy trenerskiej i organizacyjnej. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 był wiceszefem ekipy japońskiej.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Yukio Kasaya" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy