Ząbkowiec


Steccherinum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ząbkowiec) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ząbkowiec ochrowy

Steccherinum Gray (ząbkowiec) – rodzaj grzybów z rodziny strocznikowatych (Meruliaceae). Należy do niego ponad 30 gatunków[1]. W Polsce występują trzy gatunki[2].

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Meruliaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonimy: Etheirodon Banker, Leptodon Quél., Mycoleptodon Pat., Odontia Fr., Odontina Pat[3].

Nazwę polską podał Franciszek Błoński w 1889 r[4], używana jest także w późniejszych opracowaniach mykologicznych[5][6]. Należące do tego rodzaju gatunki opisywane były także jako żagiew, palczak, porak i włosak. Władysław Wojewoda w 2003 r. w swoim dziele Krytyczna lista grzybów podstawkowych Polski proponuje nazwę porokolczak, ale dla rodzaju Irpex, rodzaj Steccherinum uznając za jego synonim[4]. W świetle ostatnich ustaleń taksonomicznych Index Fungorum są to dwa oddzielne rodzaje, tak więc nazwa porokolczak nie odnosi się do przedstawicieli rodzaju Steccherinum.

Charakterystyka | edytuj kod

Grzyby nadrzewne, ale mogą występować także na innych substancjach organicznych (np. na resztkach roślinnych). Owocniki rozpostarte lub rozpostarto-odgięte, hymenofor kolczasty lub w postaci brodawek. Saprotrofy[6].

Niektóre gatunki | edytuj kod

Wykaz gatunków (nazwy naukowe) na podstawie Index Fungorum. Obejmuje on wszystkie gatunki występujące w Polsce i niektóre inne. Uwzględniono tylko gatunki zweryfikowane o potwierdzonym statusie[7]. Przypisami oznaczono źródła nazw polskich[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. Władysław Wojewoda w Krytycznej liście grzybów podstawkowych Polski podaje więcej gatunków, ale według Index Fungorum są to synonimy lub gatunki przeniesione do innych rodzajów
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  4. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  5. a b c Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  6. a b c Piotr Łakomy, Hanna Kwaśna: Atlas hub. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008. ISBN 978-83-7073-650-7.
  7. Index Fungorum (gatunki) (ang.). [dostęp 2013-10-20].
Na podstawie artykułu: "Ząbkowiec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy