Złotów (stacja kolejowa)


Na mapach: 53°21′31,7″N 17°03′09,7″E/53,358806 17,052694

Złotów (stacja kolejowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Złotów – stacja kolejowa w Złotowie, w północnej części województwa wielkopolskiego. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1]. Niegdyś ważny węzeł kolejowy w Prusach Zachodnich. Dworzec złotowski leży na dawnej pruskiej kolei wschodniej (Ostbahn).

Złotowska stacja miała również połączenia z Więcborkiem, Jastrowiem i Wałczem.

Spis treści

Historia stacji | edytuj kod

W 1870 roku oddano do użytku przebiegający przez Złotów skrót pruskiej kolei wschodniej z Piły do Tczewa. Był to fragment linii łączącej Berlin z Królewcem. Stało się to w wyniku interwencji właściciela dóbr złotowskich, księcia Karola Hohenzolerna, początkowo planowano bowiem umieścić stację w Międzybłociu. W tym czasie powstał budynek dworca oraz kilka budynków infrastruktury kolejowej. W sąsiedztwie dworca wybudowano również obiekty mieszkalne dla pracowników kolei. Obiekty te prezentują charakterystyczny styl architektoniczny budownictwa ceglanego z tego okresu.

Linia kolejowa znacznie przyspieszyła rozwój Złotowa. Na początku XX wieku wybudowano ratusz, szpital, budynek starostwa powiatowego, wieżę ciśnień i wodociągi, kino. Ludność miasta wzrosła z 890 osób w 1766 roku do 3880 w 1885, oraz 7494 w 1939. Dokoła dworca znajdowały się, podobnie jak obecnie, zakłady przemysłowe, np. fabryka papy Heimbuchera oraz cegielnia. Z centrum miasta do dworca prowadziła jedynie Aleja Piasta (wówczas Bahnhofstraße), przy której znajdował się hotel kolejowy, obecnie siedziba ZHP, ulica Bohaterów Westerplatte została wytyczona dopiero po II wojnie światowej. Dworzec znajdował się w znacznej odległości od centrum miasta w terenie słabo zabudowanym.

W 1879 roku powstała linia łącząca Kołobrzeg z Poznaniem prowadząca przez Jastrowie. W 1881 roku Wałcz otrzymał połączenie z Piłą, zaś w latach 1910–1914 również ze Złotowem. W 1907 roku wybudowano linię pomiędzy Złotowem a Więcborkiem. Większa część infrastruktury została jednak zniszczona podczas II wojny światowej. Pod koniec lat 80. XX wieku w poprzek ulicy prowadzącej do dworca od strony Alei Piasta powstał nowy przystanek PKS.

Połączenia | edytuj kod

(stacje docelowe połączeń bezpośrednich i rodzaj pociągu według rozkładu aktualnego na 16 października 2016)

Infrastruktura | edytuj kod

Na dworcu znajdują się trzy perony, z zamkniętym przejściem podziemnym i czynnym naziemnym. Czynna sygnalizacja kształtowa, czynne są obydwie nastawnie. Odjazdy w kierunku Piły odbywają się na rozkaz, zaś w kierunku Chojnic na sygnał.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 555
Na podstawie artykułu: "Złotów (stacja kolejowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy