Złota Woda (dopływ Bystrzycy)


Złota Woda (dopływ Bystrzycy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Złota Wodapotok górski, lewy dopływ Bystrzycy[2] o długości 7,25 km[3].

Potok płynie w Sudetach Środkowych, w Górach Suchych, w woj. dolnośląskim. Jego źródła złożone z drobnych wycieków znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, na wysokości około 666 m n.p.m. na południowym stoku góry Waligóra (936 m n.p.m.). Potok w górnym biegu spływa przez zalesione tereny, a dalej płynie głęboką i wąską doliną, oddzielającą masyw Waligóry od głównego grzbietu zachodniej części Gór Suchych. W środkowym biegu potok płynie wśród zabudowań. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni. Przepływa przez Łomnicę, Trzy Strugi i Głuszycę, gdzie uchodzi do Bystrzycy.

Jest to potok zbierający wody z północno-zachodnich zboczy Gór Suchych i południowych zboczy masywu Waligóry. W większości swojego biegu nieuregulowany o wartkim prądzie wody. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów czyniąc wiele zniszczeń.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. Złota Woda na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-05-12].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 330. [dostęp 2017-05-12].
  3. Złota Woda na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-05-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Złota Woda (dopływ Bystrzycy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy