Złotnica żółta


Złotnica żółta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Asphodeline lutea

Złotnica żółta (Asphodeline lutea (L.) Rchb) – gatunek roślin należący do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). W naturze występuje w Afryce Północnej (Algieria, Tunezja), wschodnich i południowo-wschodnich rejonach Europy (Albania, Bułgaria, Jugosławia, Rumunia,Grecja, Włochy i Ukraina (Krym), oraz na Kaukazie (Armenia i Gruzja) i w Azji Zachodniej (Cypr, Izrael, Jordania, Liban, Turcja). Ponadto jest uprawiany w wielu krajach świata[3].

Pokrój

Morfologia | edytuj kod

Łodyga
Wzniesiona, prosta, sztywna, o wysokości wraz z kwiatostanem do 1,5 m, zazwyczaj jednak dużo niższa. Wyrasta dopiero w okresie kwitnienia rośliny, jako pęd kwiatowy[4]
Liście
Wąskie, połyskujące, mieczowate, podobne do liści traw[4].
Kwiaty
Zebrane w duży kwiatostan na szczycie łodygi. Pojedyncze kwiaty mają gwiazdkowaty kształt i szerokość do 30 mm[4]. Kwitnie w maju i czerwcu[5].
Korzenie
Grube, mięsiste.
Owoce
Kuliste, zawierające trójkanciaste, czarne nasiona[5].

Zastosowanie i uprawa | edytuj kod

Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Strefy mrozoodporności 6-10. W Polsce wskazane jest okrywanie jej na zimę[5]. Jest łatwa w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi, wystarcza jej zwykła ziemia ogrodowa. Najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu. Przed kwitnieniem wymaga obfitego podlewania. Rozmnaża się przez nasiona, lub przez podział (najlepiej późną jesienią, lub wczesną wiosną). Przy dzieleniu roślin należy uważać, by nie uszkodzić korzeni (mogą gnić)[4]. Zalecana gęstość: 6-11 roślin na 1m2[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-09]  (ang.).
  2. a b The Plant List. [dostęp 2012-05-06].
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-01-17].
  4. a b c d GeoffreyG. Burnie GeoffreyG. i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134 .
  5. a b c d Martin Haberer: Wielki atlas roślin ogrodowych i pokojowych. Warszawa: Oficyna Wyd. Delta. ISBN 978-83-7175-623-8.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Złotnica żółta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy