Złotopolscy


Złotopolscy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 29 lip 2019. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica przystanku autobusowego w Złotopolicach – rekwizyt w serialu Plan serialu – kredens w Złotopolicach Plan serialu – mieszkanie w Złotopolicach Plan serialu – kuchnia w Złotopolicach Plan serialu – bar Kowalskiego: Planeta „K” w Warszawie

Złotopolscypolski serial obyczajowy emitowany od 26 grudnia 1997 do 25 grudnia 2010[1] na antenie TVP2.

Przedstawia losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel. Był to jeden z najdłużej wyświetlanych seriali telewizyjnych produkcji polskiej. 21 grudnia 2008 wyemitowany został 1000. odcinek serialu. Jest to piąta polska produkcja serialowa, po Klanie, Samym życiu, Plebanii i Na Wspólnej, która osiągnęła taką liczbę odcinków.

Jesienią 2010 dyrekcja TVP2 podała do wiadomości, że z powodu malejącej oglądalności zakończyła produkcję Złotopolskich, tym samym zdejmując serial z anteny po 13 latach emisji[2].

Spis treści

Emisja | edytuj kod

Pierwsze trzy pilotowe odcinki wyświetlono na antenie TVP1 23, 24 i 25 czerwca 1997 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, w którym rywalizowały także Zaklęta i Klan. Mimo zajęcia drugiego miejsca serial skierowano do produkcji, ale na potrzeby TVP2. Pilotowe odcinki powtórzono już w tej stacji 26, 27 i 28 grudnia 1997. Regularna emisja nowych odcinków rozpoczęła się 2 stycznia 1998. W pierwszych miesiącach serial emitowany był w piątki i soboty o 19.00, również w wakacje, jednakże w sierpniu 1998 tylko w soboty. Od września 1998 emisję przeniesiono na soboty i niedziele o 15.30. Od 1999 roku w lipcu i sierpniu emisja serialu była zawieszana. Od września 1999 godzinę rozpoczęcia przesunięto na 15.00, a nowe odcinki pokazywano również w dni świąteczne. Od września 2001 serial przesunięto na 14.30. Od września do grudnia 2009 premiery odcinków odbywały się w poniedziałki i wtorki o 18.30 (powtórki w porze dotychczasowych premier tj. w soboty i niedziele o 14.30). W styczniu i lutym 2010 po raz pierwszy miała miejsce zimowa przerwa w emisji premierowych odcinków. Od marca 2010 nowe odcinki pokazywane były ponownie o 14.30, ale już tylko w niedziele i niektóre dni świąteczne (w soboty powtórki). W TVP Polonia odcinki pokazywano z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami.

Produkcja | edytuj kod

Serial był produkowany przez firmy związane z Tadeuszem Lampką i Marianem Terleckim: w okresie 1997–2004 przez MTL Maxfilm, a w latach 2004–2010 przez ATM.

Akcja serialu toczy się w Warszawie i podwarszawskich Złotopolicach. Często wspominane są też inne rzeczywiste miejscowości w pobliżu Złotopolic: Załuski, Kamienica, Płońsk, Kroczewo, Stróżewo, Zakroczym i Nowy Dwór Mazowiecki. W rzeczywistości plenerami zdjęciowymi były jednak inne podwarszawskie miejscowości, m.in. Many i okolice Tarczyna, a także tereny Warszawy.

Postacie serialu | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z serialu Złotopolscy.

Rodzina Złotopolskich | edytuj kod

 • Dionizy i Julia Złotopolscy (Henryk Machalica, Anna Milewska) – Dionizy był głową rodziny Złotopolskich, skłócony z siostrą bliźniaczką Eleonorą, były sołtys Złotopolic. W 1999 po raz drugi ożenił się z Julią Kamieniecką, lekarzem medycyny i emerytowaną pracownicą ośrodka zdrowia. Mają syna Chrisa Kamienieckiego urodzonego w Nigerii, o którym Dionizy nigdy się nie dowiedział. Z pierwszego małżeństwa Dionizy miał syna Marka. Dionizy umarł na gruźlicę w 2004, a Julią zaczął interesować się listonosz Józef Garliński. Po Dionizym imię otrzymał jeden z synów bliźniaków Waldka i Marcysi Złotopolskich.
 • Marek i Barbara Złotopolscy (Kazimierz Kaczor, Anna Nehrebecka) – mają dwóch synów Waldka i Kacpra. Marek był senatorem, obecnie jest sołtysem Złotopolic. Barbara prowadziła fundację. Została napadnięta. Miała nowotwór mózgu, po uderzeniu podczas napadu, choroba spotęgowała się do takiego stopnia, że leczenie w Polsce nie miało sensu. Zmarła podczas operacji w Szwajcarii po długim leczeniu. W późniejszym czasie Marek interesował się Magdaleną, która pracowała u Złotopolskich jako gospodyni.
 • Waldek i Marcelina Złotopolscy (Andrzej Nejman, Magdalena Stużyńska/Katarzyna Pierścionek) – Waldek był starszym synem Barbary i Marka. Był mężem Weroniki, która zginęła w atakach na World Trade Center. Do jej śmierci wspólnie wychowywali jej syna i córkę z poprzedniego związku. Ponownie związał się z Marcysią Biernacką, córką posła Władysława Biernackiego. Waldek wyjechał do Kazachstanu, aby ratować Andrzeja Złotopolskiego, gdzie został aresztowany. Zginął w wypadku samochodowym we Lwowie. Marcysia studiuje marketing i zarządzanie. Pracuje w kawiarni Marty. Ma problemy ze wzrokiem i długo leczyła się za granicą. Mają synów bliźniaków Dionizego (Jan Kędzior) oraz Andrzeja (Mateusz Kędzior).
 • Kacper Złotopolski (Andrzej Piaseczny) – młodszy syn Marka i Barbary, znany jako piosenkarz Kacper Górniak. Nie ma szczęścia do kobiet. Przez pewien czas związany z Marylką Baką (która wyszła za mąż za Tomka Gabriela) oraz z Anetą Zając. Miał wypadek. Zapadł w śpiączkę z której wybudziła go najprawdopodobniej Maryna.
 • Weronika Złotopolska (Agnieszka Sitek) – pierwsza żona Waldka, rozwiodła się z Mirkiem Gabrielem, stryjecznym bratem Waldka i Kacpra, poślubiła Waldka, miała dzieci z pierwszego małżeństwa Antosia (Radek Gelber) i Oleńkę (Gabrysia Gelber). Oficjalnie przyjęło się, że zginęła w Nowym Jorku 11 września 2001 w czasie ataku terrorystycznego na World Trade Center.
 • Chris Kamieniecki (Piotr Machalica) – nieślubny syn Julii i Dionizego z czasów ich młodzieńczej miłości, urodzony w Nigerii już po ich rozstaniu; o jego istnieniu Julia powiedziała rodzinie dopiero kilka lat po śmierci Dionizego, który nigdy się o nim nie dowiedział.
 • Andrzej i Magdalena Złotopolscy (Andrzej Grabowski, Małgorzata Zajączkowska) – Andrzej jest kuzynem Marka z Kazachstanu, powrócił do Polski i ożenił się ze służącą Magdaleną po śmiertelnym wypadku jej męża. Został wybrany na nowego sołtysa Złotopolic, jednak wyjechał do Kazachstanu, gdzie został aresztowany, zostawił Magdalenę i zrzekł się majątku na rzecz Waldka. Magdalena wyszła ponownie za mąż za Chrisa, syna Julii i Dionizego.
 • Jan Złotopolski (Tomasz Ciachorowski) – prawnuk Konrada Złotopolskiego – brata dziadka Dionizego. Odwiedził Marcysię Złotopolską, by odnowić rodzinne kontakty. Uważa, że rodzinę dosięgła kara boża.
 • Zosia Złotopolska (Milena Suszyńska) – siostra Jana. Razem z nim mieszka w Zakroczymiu i postanawia nawiązać kontakt z krewnymi ze Złotopolic.

Rodzina Gabrielów | edytuj kod

 • Eleonora Gabriel zd. Złotopolska (Alina Janowska) – siostra bliźniaczka Dionizego, wdowa po komuniście, skłócona ze Złotopolskimi o majątek. Ma syna Wiesława.
 • Wiesław i Marta Gabriel (Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek) – mają dwóch synów: Tomasza i Mirosława. Wiesiek ma także córkę z pierwszego małżeństwa z Iloną Clark-Kowalską, Agatę (Marta pokochała ją jak własną córkę). Wiesiek jest komendantem komisariatu policji na warszawskim Dworcu Centralnym, a Marta prowadzi kawiarnię.
 • Tomasz i Marylka Gabriel (Piotr Szwedes, Anna Przybylska) – Tomasz jest prywatnym detektywem, Marylka byłą policjantką. Marylka wyjechała do pracy w Londynie.
 • Mirosław i Janina Gabriel (Radosław Elis, Monika Stefaniak) – Mirosław to starszy syn Marty i Wieśka, pierwszy mąż Weroniki Złotopolskiej, ojciec bliźniaków, które wychowują. Mają także adoptowaną nastoletnią córkę – Kasię. Są małżeństwem od 2002.
 • Kasia Gabriel (Klaudia Derebecka) – adoptowana córka Mirka i Janiny Gabrielów. Jest w klasie maturalnej.
 • Agata i Radosław Tulczyńscy (Paulina Młynarska-Moritz/ Aleksandra Woźniak, Jacek Rozenek) – ślub wzięli w tajemnicy przed rodziną, ponieważ matka Agaty, Ilona, nie akceptowała ich związku. Agata jest bizneswoman, przez 8 lat mieszkała w USA. Kiedyś związana była z Maksem Grubbą. Radek pochodzi z arystokratycznej rodziny. Jest lekarzem.

Pozostałe postacie | edytuj kod

 • Józef Garliński (Jerzy Turek) – listonosz w Złotopolicach, przyjaciel domu Złotopolskich, chrzestny Kacpra i małego Dionizego, syna Waldka. Po latach starokawalerstwa próbował znaleźć towarzyszkę życia w Julii, wdowie po swoim zmarłym przyjacielu – Dionizym Złotopolskim.
 • Aniela Garlińska (Maria Maj) – siostra Józefa i ciotka Ziuka, wcześniej często wspominana w serialu, po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero w odcinkach z 2009.
 • Ziuk i Różyczka Garlińscy (Filip Rojek, Angelika Andrys) – bratanek Józefa z Kazachstanu. Przyjechał do Złotopolic będąc już dorosłym mężczyzną, by poznać swoją rodzinę. Oprócz funkcji organisty w kościele, przejął od Józefa posadę listonosza. Ożenił się z Różyczką, córką Leona Borowego. Mają syna Oliwiera.
 • Elżbieta i Grzegorz Ordalscy (Małgorzata Rożniatowska, Grzegorz Komendarek) – mieszkają w Złotopolicach, Elżbieta jest właścicielką sklepu, a znacznie młodszy od niej Grzesio pracuje w kawiarni Marty jako kucharz.
 • Władysław Biernacki (Marek Siudym) – ojciec Marcysi, poseł. Wdowiec, ożenił się z młodszą kobietą, Moniką, która urodziła mu dziecko, po czym odeszła. Planował wspólną przyszłość ze swoją sekretarką, Joasią Jęczydło, która związała się jednak z policjantem Froteckim.
 • Ilona Clark-Kowalska (Ewa Kasprzyk) – pierwsza żona Wieśka, matka Agaty, bogata bizneswoman. Miała wielu mężów. Niezadowolona ze związku Agaty i Radka, którym pogardza, po 9 latach wyjeżdża ponownie do USA.
 • Organista Antoni Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) – kościelny, organista i grabarz w Złotopolicach.
 • Emil Gilewski (Leon Niemczyk) – mieszkaniec Gostolina, przez wiele lat mieszkał w USA, zdobywając pokaźny majątek, a następnie powrócił do Polski; właściciel solarium w Załuskach. Dawna miłość Eleonory, której po latach nie chciał jednak już poślubić.

Obsada aktorska serialu | edytuj kod

Czołówki serialu | edytuj kod

Pierwsza czołówka serialu była wyświetlana od 2 stycznia 1998 do 1999. Występowali:

 • Dionizy Złotopolski
 • Barbara Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Eleonora Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Agata Gabriel
 • Mirek Gabriel (do odcinka 48)
 • Weronika Gabriel
 • Pan Józef (od odcinka 49)

Druga czołówka była nadawana od 1999 do 2000. Występowali:

 • Dionizy Złotopolski
 • Barbara Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Julia Złotopolska
 • Weronika Złotopolska
 • Pan Józef

Trzecia, najpopularniejsza czołówka była wyświetlana od 2000 do 7 czerwca 2009. Wzięli udział:

 • Dionizy Złotopolski (grał do 2003)
 • Julia Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Kacper Złotopolski vel Kacper Górniak
 • Waldek Złotopolski
 • Weronika Złotopolska (grała do 2001)
 • Marcysia Biernacka-Złotopolska (od 2001)
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Agata Gabriel (od odcinka 721)
 • Tomek Gabriel
 • Marylka Baka (później jako Marylka Gabriel)
 • Elżbieta Kleczkowska (w latach 2003–2005)
 • Pan Józef

Czwarta czołówka wyświetlana była od 11 czerwca 2009 do 25 grudnia 2010. Występowały w niej inne postacie, a ich zdjęcia zostały zmienione na aktualne:

 • Julia Złotopolska
 • Marek Złotopolski
 • Marcysia Złotopolska (od odcinka 1113)
 • Kacper Złotopolski
 • Magdalena Złotopolska
 • Eleonora Gabriel
 • Marta Gabriel
 • Wiesiek Gabriel
 • Tomek Gabriel
 • Marylka Gabriel
 • Kalina Fatalska
 • Rudy
 • Elżbieta Kleczkowska
 • Biernacki
 • Józef Garliński (w czołówce, tak jak poprzednio, jako „Pan Józef”, a od śmierci aktora grającego tę postać jego zdjęcie jest czarno-białe, do odcinka 1112)

Spis serii | edytuj kod

Gwiazdka w Złotopolicach | edytuj kod

Jest to specjalny odcinek serialu w reżyserii Radosława Piwowarskiego z 24 grudnia 1999 roku. Wigilia w rodzinach Złotopolskich i Gabrielów ma dziwny przebieg. Dionizy dostaje paczkę od dawnego kolegi, który przed kilkudziesięciu laty wyemigrował do USA. W paczce jest hełm, który umożliwia oglądanie rzeczy fantastycznych. Pan Dionizy widzi Nigerię i Julię wśród Murzynów, którzy wybierają go na swojego króla. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami, wspomnieniami i wizjami z tajemniczego hełmu.

Przypisy | edytuj kod

 1. „Złotopolscy” znikną z anteny!. film.interia.pl. [dostęp 2018-12-25].
 2. Info o zakończeniu produkcji.
 3. Dwójka – Zapowiedzi i reklamy Listopad 2009 r., youtube.com [dostęp 2018-12-01]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Złotopolscy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy