ZVON


Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z ZVON) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Celowy Związek Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (ZVON) - niem. Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien (ZVON).

ZVON jest związkiem komunikacyjnym niemieckich powiatów Bautzen i Görlitz. Celem współpracy w ramach związku jest osiągnięcie w regionie górnołużycko-dolnośląskim optymalnego dostosowania i połączenia ofert w zakresie publicznej komunikacji lokalnej, czyli ofert kolejowych, tramwajowych i autobusowych przedsiębiorstw komunikacyjnych.

Powstanie ZVON związane jest z regionalizacją publicznej komunikacji lokalnej w Niemczech. Dla realizacji tego zadania w Saksonii w 5 regionach utworzono związki celowe. Szczegóły w tym zakresie reguluje ustawa o publicznej pasażerskiej komunikacji lokalnej w Saksonii (ÖPNVG) z dnia 14.12.1995. Uprzedzając ustawę ÖPNVG w dniu 28.06.1995 roku nastąpiło założenie Związku ZVON w Niska.

Bilety EURO-NYSA-Ticket | edytuj kod

Wraz z wstąpieniem do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, zintensyfikowała się współpraca ZVON z przedsiębiorstwami komunikacyjnymi w rejonie przygranicznym. Projektem Związku w tej dziedzinie jest oferta taryfowa biletów EURO-NYSA-Ticket. Związek ZVON oferuje bilet na obszarze Niemiec oraz obejmujący dodatkowo korzystanie z wybranych linii kolejowych i autobusowych w Czechach i Polsce[1].

Pod koniec 2005 roku przedstawiciele ZVON i polskiego przewoźnika PKP Przewozy Regionalne podpisali we Wrocławiu pierwszą, początkowo ośmiomiesięczną umowę, wprowadzającą wspólny bilet całodzienny w środkach transportu przewoźników Związku oraz pociągach PKP PR na odcinkach Jelenia Góra-Zgorzelec i Bolesławiec-Görlitz. Rozwój oferty uzależniono wówczas od jej powodzenia[2].

W dniu 03.12.2008 r. w bolesławieckim ratuszu Przewozy Regionalne, MZK Bolesławiec oraz przedsiębiorstwa PKS powiatu bolesławieckiego, jeleniogórskiego, powiatu lubańskiego, lwóweckiego oraz zgorzeleckiego podpisały porozumienie o wzajemnym honorowaniu sprzedawanych przez siebie biletów EURO-NYSA-Ticket na obszarze ich ważności w Polsce[3].

Polskie przedsiębiorstwa komunikacyjne uczestniczące w ofercie biletów EURO-NYSA-Ticket wg stanu na 5 sierpnia 2018 r.[1]:

Ponadto, na obszarze ważności biletów w miastach Bolesławiec i Świeradów-Zdrój funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska.

Bilet EURO-NYSA-Ticket upoważnia w Polsce do jazdy pociągami Kolei Dolnośląskich od Bolesławca, przez Węgliniec, do Görlitz, z Jeleniej Góry, przez Lubań, do Zgorzelca oraz z Lubania do Węglińca[1]. Przewoźnicy autokarowi określają listy połączeń, na których obowiązuje wspólna oferta[1]. W Czechach bilet jest ważny u wszystkich przewoźników kolejowych oraz u przewoźników autobusowych CSAD (odpowiednik PKS)[1]. Po stronie niemieckiej można korzystać ze wszystkich środków transportu publicznego zarządzanych przez Związek Komunikacyjny Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (ZVON)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien (ZVON): Bilety EURO-NYSA-Ticket (pol.). W: zvon.de [on-line]. 2018-08-03. [dostęp 2018-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-05)].
  2. Przemysław Ziółek. Podróż za jeden bilet - autobusami, tramwajami i pociągami w Polsce oraz Niemczech. „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”. 2005 (283), s. 10, 2005-12-05. 
  3. Edmund Maliński: Rocznik Bolesławiecki: kronika 2008 (pol.). W: Rocznik Bolesławiecki [on-line]. [dostęp 2018-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-05)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "ZVON" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy