Załęcze Wielkie


Na mapach: 51°05′13″N 18°41′09″E/51,086944 18,685833

Załęcze Wielkie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Załęcze Wielkiewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Leży na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Wartą.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś kapituły katedralnej gnieźnieńskiej w powiecie wieluńskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Pierwsza wzmianka o Załęczu Wielkim pochodzi z 1375. Przez kilka następnych stuleci wieś ta należała do arcybiskupów gnieźnieńskich. Początkowo miejscowość usytuowana była tylko na prawym brzegu Warty, lecz z powodu częstych wylewów rzeki jej mieszkańcy postanowili przenieść się na lewy brzeg, aby uniknąć dalszych powodzi ich gospodarstw. Po dawnej wsi pozostała osada nazwana Piaskami z kilkoma zagrodami, pozostałości dawnych zabudowań oraz cmentarz choleryczny[2].

We wsi stoi kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z 1981.

Ośrodek harcerski | edytuj kod

W Załęczu Wielkim znajduje się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród”, dawniejsza Centralna Szkoła Instruktorów Harcerskich ZHP „Nadwarciański Gród”. W dniach 1–3 czerwca 2007 w Załęczu Wielkim obradował XXXIV Zjazd Nadzwyczajny ZHP.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 68.
  2. Załęcze Wielkie (pol.). Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego. [dostęp 2018-04-25].
Na podstawie artykułu: "Załęcze Wielkie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy