Za wszelką cenę (film 2004)


Za wszelką cenę (film 2004) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 10 lis 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Za wszelką cenę (ang. Million Dollar Baby) – amerykański dramat filmowy z 2004 roku, w reżyserii Clinta Eastwooda, zdobywca Oscarów za 2004 rok.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Trzydziestokilkuletnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym; stara się dostać pod opiekę znanego trenera Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Ten na początku odmawia, jednak z czasem zmienia decyzję, obserwując zaangażowanie Maggie. Trener odkrywa w niej prawdziwy talent, a zawodniczka rozpoczyna błyskotliwą karierę, nokautując przeciwniczki zwykle w pierwszej rundzie.

Podczas walki o mistrzostwo wagi półciężkiej dochodzi do wypadku na ringu, który dla Maggie kończy się paraliżem czterokończynowym. Trener opiekuje się nią. Pewnego wieczora kobieta prosi go o pomoc w eutanazji. Frankie spełnia jej prośbę, wstrzykując jej zabójczą dawkę adrenaliny, i znika.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Film otrzymał 4 Oscary w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka - Hilary Swank i Najlepszy Aktor Drugoplanowy - Morgan Freeman. Otrzymał poza tym nominacje w kategoriach Najlepszy Aktor - Clint Eastwood, Najlepszy Scenariusz Adaptowany i Najlepszy Montaż. Hilary Swank otrzymała ponadto nominację do MTV Movie Awards w kategorii Najlepsza Aktorka.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Za wszelką cenę (film 2004)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy