Zabezpieczenie zwarciowe


Zabezpieczenie zwarciowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zabezpieczenie zwarciowezabezpieczenie elektroenergetyczne chroniące zabezpieczane elementy systemu elektroenergetycznego przed skutkami zwarć.

Wyróżnić można zabezpieczenia zwarciowe podstawowe i rezerwowe.

  • zabezpieczenie zwarciowe podstawowe powinno eliminować zwarcia powstałe w obrębie strefy objętej tym zabezpieczeniem w czasie możliwie najkrótszym, a jeśli to możliwe nawet bezzwłocznie. Do grupy tej można zaliczyć zabezpieczenia, które spełniają jednocześnie dwie funkcje: funkcję zabezpieczenia podstawowego danego elementu oraz funkcję rezerwowego zwłocznego sąsiednich elementów (tzw. rezerwa zdalna). Do zabezpieczeń tych należą zabezpieczenia nadprądowe zwłoczne oraz zabezpieczenia odległościowe.
  • Zabezpieczenie zwarciowe rezerwowe zwłoczne powinno działać po upływie najkrótszego czasu, niezbędnego do stwierdzenia, że zabezpieczenie podstawowe danego elementu z jakiegokolwiek powodu nie zadziałało. Do tej grupy można zaliczyć zabezpieczenia, które z uwagi na zasadę działania spełniają jedynie rolę zabezpieczenia podstawowego. Do zabezpieczeń tych należą zabezpieczenia nadprądowe bezzwłoczne oraz zabezpieczenia różnicowe.

Jest wymagane z definicji w każdym obwodzie elektrycznym i to na początku, w miejscu wyprowadzenia lub odgałęzienia obwodu, a także w miejscach, w których następuje zmniejszenie obciążalności zwarciowej przewodów (zmniejszenie przekroju żył lub zmiana budowy przewodów).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zabezpieczenie zwarciowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy