Zabiłem moją matkę


Zabiłem moją matkę w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zabiłem moją matkę (oryg. J'ai tué ma mère, ang. I Killed My Mother) - kanadyjski dramat biograficzny z 2009 roku, będący debiutem reżyserskim Xaviera Dolana. Film został obsypany nagrodami. Wyświetlany był na najważniejszych festiwalach (zdobył trzy nagrody w Cannes w 2009 oraz nominację do Cezara). Został zgłoszony przez Kanadę jako oficjalny kandydat do Oscara. Zachodnia prasa okrzyknęła Xaviera Dolana cudownym dzieckiem kina.

Fabuła | edytuj kod

Anne Dorval, François Arnaud i Xavier Dolan na scenie Q & A w 2009 roku na Toronto International Film Festival

Hubert (Xavier Dolan) jest zbuntowanym nastolatkiem, który nienawidzi swojej matki, Chantale (Anne Dorval). Nie znosi jej kiczowatego gustu, niemodnych ubrań i upodobania do tanich bibelotów. Nade wszystko jednak nie znosi poczucia winy, jakie próbuje w nim wzbudzać. Matka natomiast nie rozumie, co dzieje się z jej ukochanym dzieckiem. Czuje się bezradna. Widzi, że dzieli ich coraz większa przepaść.

Pewnego dnia Hubert zostaje zaproszony na obiad przez swoją nauczycielkę francuskiego - Julie (Suzanne Clément), z którą szybko się zaprzyjaźnia. Jednocześnie chce się usamodzielnić i próbuje razem z Antoninem (François Arnaud) - swoim chłopakiem, wynająć mieszkanie. Wszystkie plany niweczy decyzja rodziców o wysłaniu Huberta do szkoły z internatem.

Zobacz też | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zabiłem moją matkę" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy