Zabicie świętego jelenia


Zabicie świętego jelenia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zabicie świętego jelenia (ang. The Killing of a Sacred Deer) – brytyjsko-irlandzki film dramatyczny z 2017 roku w reżyserii Jorgosa Lantimosa, wyprodukowany przez wytwórnię Curzon Artificial Eye. Główne role w filmie zagrali Colin Farrell i Nicole Kidman.

Premiera filmu odbyła się 22 maja 2017 podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Sześć miesięcy później, 3 listopada, obraz trafił do kin na terenach Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce premiera filmu odbyła się 1 grudnia 2017.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Steven Murphy (Colin Farrell) to ceniony kardiochirurg, który wraz ze swoją żoną Anną (Nicole Kidman) i dwojgiem dzieci – Kim i Bobem wiedzie pozornie idealne, ale wypełnione pustką życie. Pewnego dnia wkracza w nie dziwny nastolatek Martin. Wydaje się, że Steven zawarł z chłopakiem tajemniczy pakt – spędza z nim sporo czasu, zaprasza do domu na kolację i daje kosztowny prezent. Martin coraz częściej pojawia się u rodziny Murphych, aż w końcu ujawnia swoje prawdziwe zamiary.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Zdjęcia do filmu kręcono w Cincinnati w stanie Ohio.

Odbiór | edytuj kod

Film Zabicie świętego jelenia spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes, 77% ze stu sześćdziesięciu sześciu recenzji filmu jest pozytywne (średnia ocen wyniosła 7,7 na 10)[2]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 44 recenzji wyniosła 73 punkty na 100[3].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Killing of a Sacred Deer (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2017-11-28].
  2. The Killing of a Sacred Deer (2017) (ang.). W: Rotten Tomatoes [on-line]. [dostęp 2017-11-28].
  3. The Killing of a Sacred Deer reviews (ang.). W: Metacritic [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2017-11-28].
  4. Best screenplay award: : Yorgos LANTHIMOS - THE KILLING OF A SACRED DEER. , 28 maja 2017. festival-cannes.com (ang.). [dostęp 2017-11-28]. 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zabicie świętego jelenia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy