Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna)


Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zagłębie Sosnowiecpolski klub piłkarski z Sosnowca.Od sezonu 2019/2020 klub po roku przerwy występuje w 1 lidze po spadku z Ekstraklasy w sezonie 2018/2019.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od KS Milowice do Unionu Sosnowiec | edytuj kod

Pierwsza organizacja sportowa na terenie Sosnowca powstała w 1906 r. – przy hucie „Milowice” w dzielnicy o tej samej nazwie. Wśród założycieli powstałego wówczas klubu sportowego byli: Aleksander Rene, Edward Michałowski i Józef Komander. Powstała drużyna nie miała stałego boiska – w piłkę grano praktycznie wszędzie tam, gdzie się dało.

W 1908 m.in. za prowadzenia nielegalnego klubu, aresztowany i osadzony w więzieniu w Łodzi został jeden z jego założycieli Aleksander Rene. Wydawało się, że nowo powstały klub nie ma szans na przetrwanie zwłaszcza że gubernator piotrkowski (któremu administracyjnie podlegał Sosnowiec) odmówił pomocy w stworzeniu w mieście filii petersburskiego Unionu.

Pomimo tak niesprzyjających okoliczności Rene nie rezygnował i jeszcze w 1908 r. zwrócił się z prośbą wprost do władz Unionu. Tym razem sprawę udało się załatwić pozytywnie i jeszcze w tym samym roku klubik z Sosnowca mógł nosić dumne miano „TS Union”. Organizacją nowego klubu zajął się m.in. wypuszczony na wolność Aleksander Rene.

Wtedy też powstał pierwszy w mieście plac do gry (stadionem to jeszcze to miejsce trudno było nazwać) przy skrzyżowaniu ulic Swobodnej i Starososnowieckiej[1], gdzie starano się rozgrywać mecze z drużynami ościennych miast. Union grał w barwach białych z poprzecznie przechodzącym czerwonym pasem. Oprócz drużyny piłkarskiej w klubie istniały również sekcje: cyklistów i kręglarska. W składzie Unionu grali: Peterek, Kwapisz, Nalewka, Bińkowski, Rene, Pladek, Plich, Kandziora, Twardoch, Kiel, Brinwgwald, Lenger, bracia Heizelmannowie, Oskar[2].

Czasy Victorii, KS Sosnowiec i Unii | edytuj kod

Podczas I wojny światowej wszelka działalność sportowa w Sosnowcu uległa zawieszeniu. Drużynę piłkarską udało się reaktywować dopiero pod koniec 1918 r., kiedy przy Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym „Świt” powstał klub TS „Victoria”. Drużyna przyjęła barwy biało-zielone, a w jej składzie możemy odnaleźć m.in. braci Kiepurów (przez krótki czas w klubie grał późniejszy słynny tenor Jan Kiepura), Filipkowskiego, Judę, Okularczyka, Muszyńskiego, Rolskiego, Siwka, Słomczyńskiego, Wieprzyckiego, Wiewiórkę i Zygmuntowskiego.

W 1919 r. powstał drugi z sosnowieckich klubów – TS Sosnowiec (przemianowany w 1921 r. na KS Sosnowiec), który poprzez kierownika Aleksandra Rene nawiązywał do wcześniejszych sosnowieckich klubów – KS Milowice i Unionu.

Już w 1922 r. sosnowieccy działacze piłkarscy podjęli rozmowy nad stworzeniem jednej, silnej organizacji sportowej. Niestety nie udało się im wówczas dojść do porozumienia.

Do szczebla ogólnokrajowego (pierwszej ligi) Victoria miała szansę awansować w 1928 r., kiedy to po wygraniu kieleckiej klasy A (Sosnowiec należał wówczas administracyjnie do województwa kieleckiego), w pierwszej rundzie eliminacji drużyna zagrała z Garbarnią Kraków i Pogonią Katowice. Spotkania te zakończyły się jednak znaczącymi porażkami klubu.

Brak sukcesów na arenie ogólnopolskiej skłoniły działaczy do ponownego podjęcia rozmów w sprawie fuzji. Ostatecznie realizacja śmiałych planów doszła do skutku dopiero w 1931 r., kiedy to na bazie Victorii i KS Sosnowiec stworzono Unię Sosnowiec. Nowa drużyna miała rozgrywać swoje mecze na boisku przy Alei Mireckiego (otwartym kilka lat wcześniej w 1926 r.). Pierwszym sprawdzianem nowej drużyny był mecz towarzyski z pierwszoligowym Ruchem Hajduki Wielkie zakończony zaszczytnym dla nowej drużyny remisem 1:1. Prezesem nowo utworzonego klubu został inż. Jerzy Bijasiewicz, a do zarządu weszli Bronisław Bitnerowski, Stanisław Iskry, Teofil Kubiczek i Aleksander Wiprzycki[3]. Wśród wybijających się graczy tego okresu widzimy: Dudka, Gwoździa, Słotę, Suwałę i Widawskiego. Klub oprócz sekcji piłki nożnej prowadził jeszcze sekcje: hokeja na lodzie, bokserską, gier sportowych, łyżwiarską, kolarską, motocyklową, lekkoatletyczną, tenisa ziemnego oraz turystyczno-krajoznawczą.

Unia Sosnowiec aż do wybuchu II wojny światowej swoją wyższość w klasie A udowadniała 4 -krotnie. W każdym z tych przypadków nie udawało się jednak awansować do pierwszej ligi.

Za pierwszym razem w 1933 r. drużyna zajęła drugie miejsce w pierwszej rundzie eliminacji za Naprzodem Lipiny (remis i porażka), a przed Olszą Kraków (zwycięstwo i porażka).

Trochę lepiej Unii poszło rok później, kiedy to odniosła zwycięstwo i remis nad Grzegórzeckim Kraków oraz remis i porażkę ze Śląsk Świętochłowice. Zajęte ponownie drugie miejsce nie dawało prawa do dalszych gier eliminacyjnych.

Ostatnią przed wojną szansę na awans drużyna z Sosnowca miała w 1939 r., którą jednak tak jak i poprzednio nie udało się wykorzystać. Co więcej Unia przegrała wówczas wszystkie cztery mecze i zajęła ostatnie miejsce w tabeli za Śląskiem Świętochłowice i Fablokiem Chrzanów.

W drużynie grał wtedy m.in. wyróżniający się junior, późniejszy prezes PZPN Wiesław Ociepka.

Późniejsze losy | edytuj kod

Podczas okupacji początkowo grano sporadycznie, potem przeprowadzano regularne konspiracyjne rozgrywki z udziałem zespołów z Czeladzi, Piasków, Dąbrowy Górniczej, Niwki, Będzina, Zagórza i Sosnowca.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Afera korupcyjna | edytuj kod

2 sierpnia 2007 Wydział Dyscypliny PZPN za udział w największej w historii polskiego futbolu ujawnionej aferze korupcyjnej ukarał Zagłębie Sosnowiec degradacją o jedną klasę rozgrywkową, karą czterech ujemnych punktów oraz grzywną w wysokości 50 tys. złotych. Karą punktową klub ukarany został w sezonie 2007/08 zaś karą degradacji w sezonie 2008/09[4]. Później karę punktów przeniesiono na sezon 2008/09.

Powrót i spadek z Ekstraklasy | edytuj kod

27 maja 2018, po zwycięstwie 1:0 z Ruchem Chorzów, Zagłębie Sosnowiec po 10 latach wróciło do Ekstraklasy. 5 maja 2019 po porażce z Śląskiem Wrocław 2:4, Zagłębie spadło do I ligi.

Szkolenie Juniorów | edytuj kod

Klub szkoli 14 grup młodzieżowych od 6 latków do juniorów starszych. Od 2012 roku Zagłębie wprowadziło projekt szkolenia dla najmłodszych[5]. Który dba o przygotowania dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W sumie Zagłębie szkoli ponad 300 młodych piłkarzy.

Dotychczasowe nazwy | edytuj kod

    1906 Klub Sportowy Milowice

    1908 Towarzystwo Sportowe Union Sosnowiec (jako filia Unionu Petersburg)

    1918 Towarzystwo Sportowe Victoria Sosnowiec

    1919 KS Sosnowiec

    1931 Po fuzji KS Sosnowiec z Towarzystwem Sportowym Victoria Sosnowiec powstaje Unia Sosnowiec

    1945 Robotniczy Klub Sportowy Sosnowiec

    1945 Rejonowa Komenda Uzupełnień Sosnowiec

    1948 ZKSM Unia Sosnowiec

    1949 Zakładowy Klub Sportowy Stal Sosnowiec

    1962 Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec

    1990 Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec

    1993 Stal Sosnowiec

    1994 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Sosnowiec

    1995 Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe Zagłębie Sosnowiec

    2001 Zagłębie Sosnowiec Sportowa Spółka Akcyjna

    2004 Zagłębie Sosnowiec Spółka Akcyjna

Sukcesy | edytuj kod

Statystyki drużyny | edytuj kod

 Osobny artykuł: Zagłębie Sosnowiec w krajowych rozgrywkach w piłce nożnej.

Rekordy | edytuj kod

W pierwszej lidze 36 sezonów: 1955-58, 60-85/86, 89/90-91/92, 2007/08, 2018/19

Europejskie puchary | edytuj kod

Statystyki piłkarzy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Zagłębia Sosnowiec.

Królowie strzelców | edytuj kod

Najskuteczniejsi strzelcy | edytuj kod

W meczach rozgrywanych w ekstraklasie najwięcej bramek zdobyli:

 1. Andrzej Jarosik 113
 2. Józef Gałeczka 98
 3. Włodzimierz Mazur 79
 4. Ginter Piecyk 61
 5. Czesław Uznański 42

Reprezentanci Polski | edytuj kod

W reprezentacji Polski grało 19 zawodników Zagłębia[6]. Zaszczytu tego dostąpili:

Występy zawodników w I lidze | edytuj kod

Najwięcej meczów rozegrali:

 1. Roman Bazan 304
 2. Włodzimierz Mazur 282
 3. Wojciech Rudy 275
 4. Andrzej Jarosik 265
 5. Zbigniew Seweryn 263

Prezesi klubu (po II wojnie światowej) | edytuj kod

Stadion | edytuj kod

 Osobny artykuł: Stadion Ludowy. Stadion Ludowy – Mecz z Aluminium Konin (21 sierpnia 1999)

Stadion Ludowy istnieje od 1956 (debiut w pierwszej lidze 21 października w meczu z Gwardią Bydgoszcz), kiedy to zanotowano nie pobity dotąd rekord frekwencji 40 000 widzów). Optymalna pojemność stadionu to 7500 widzów.

We wrześniu 2019 roku rozpoczęła się budowa nowego stadionu piłkarskiego[7], który będzie częścią kompleksu Zagłębiowski Park Sportowy. Ukończenie budowy stadionu planowane jest na 2022 rok[8].

Kibice | edytuj kod

Kibice Zagłębia Sosnowiec przyjaźnią się z kibicami Legii Warszawa[9] (od połowy lat 70.), Olimpii Elbląg (od drugiej połowy 2004 roku) oraz BKS Stal Bielsko-Biała od 1982 roku.[10]

Piłkarze | edytuj kod

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 6 maja 2020[11]

Piłkarze na wypożyczeniu | edytuj kod

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

Stan na 6 maja 2020[12]

Przypisy | edytuj kod

 1. błędnie podano: przy Swobodnej i Staropogońskiej gdyż ulice te nie zbiegają się ze sobą i są dość odległe.
 2. Mirosław Ponczek – „Męska piłka nożna w stuleciu miasta Sosnowca 1902-2002” Sosnowiec 2002, s. 11.
 3. Tamże s. 19.
 4. 90minut.pl: Zagłębie Sosnowiec ukarane degradacją.
 5. SZKÓŁKA PIŁKARSKA, akademia Sosnowiec, treningi dla dzieci | Zagłębie – O nas.
 6. Za „Polski Związek Piłki Nożnej. Zarys historii 1919 – 1994”, Warszawa 1994.
 7. Wyborcza.pl, sosnowiec.wyborcza.pl [dostęp 2020-05-04] .
 8. Stadion Piłkarski staje się faktem - podpisano umowę na realizację 1-go obiektu Zagłębiowskiego Parku Sportowego, zps-sosnowiec.pl [dostęp 2020-05-04]  (pol.).
 9. gazeta.pl: Historia zgody Zagłębia i Legii Warszawa.
 10. Zgody Zagłębia Sosnowiec.
 11. Pierwszy zespół (pol.). zaglebie.eu. [dostęp 2020-05-06].
 12. Sztab zespołu (pol.). zaglebie.eu. [dostęp 2020-05-06].
 13. Sławomir Rydel został trenerem bramkarzy – Oficjalna strona Klubu Piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec, zaglebie.eu [dostęp 2019-06-18] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy