Zaginięcie Madeleine McCann


Zaginięcie Madeleine McCann w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Praia da Luz na mapie – w tym mieście doszło do porwania Madeleine McCann

Zaginięcie Madeleine McCann – zaginięcie córki małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann, Madeleine, 3 maja 2007 roku. Zaginięcie wywołało szereg kontrowersji.

Spis treści

Madeleine McCann | edytuj kod

Madeleine Beth McCann urodziła się 12 maja 2003 w angielskim Leicester. Była najstarszą córką małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann. Madeleine zniknęła z mieszkania na parterze budynku, w którym zakwaterowano wczasowiczów z ośrodka wypoczynkowego Mark Warner, znajdującego się w miejscowości Praia da Luz w portugalskim regionie Algarve wieczorem, w czwartek 3 maja 2007.

Z zeznań jej rodziców wynika, że zostawili ją w pokoju hotelowym około godziny 19:30 czasu lokalnego i udali się na kolację w towarzystwie przyjaciół. Rodzice twierdzą, że podczas trwania posiłku córka była przez nich wymiennie odwiedzana. Matka Madeleine zeznała, że podczas odwiedzin w pokoju córki około godz. 22 zastała w jej pokoju puste łóżko oraz otwarte okno[1]. Z zeznań matki wynika również, że policja została wezwana po ok. 10 minutach od odkrycia domniemanego zaginięcia, policja jednak utrzymuje, że wezwanie odebrano pół godziny później.

Śledztwo | edytuj kod

Wkrótce po uznaniu zaginięcia Madeleine przesłuchiwano dwóch mężczyzn, Roberta Murata oraz Siergieja Malinka, a także przyjaciół McCannów: Rachael Oldfield, Matthew Oldfielda, Russella O’Brien, Jane Tanner, Fionę Payne, Davida Payne i Diane Webster[2]. Robert Murat został oficjalnie uznany za podejrzanego (arguido) w sprawie. Podejrzewano, że w posiadłości Murata znajdują się zwłoki zaginionej[3].

W dniu 7 września policja ponownie przesłuchała Kate i Gerry’ego McCann, po czym nadała im status oficjalnych podejrzanych po znalezieniu w samochodzie przez nich wynajmowanym materiału biologicznego w postaci płynów ustrojowych i włosów dziewczynki.

McCannowie zachowywali pozorne opanowanie oraz oziębłość podczas udzielania wywiadów[1]. Z tego powodu wielu Brytyjczyków bardzo krytycznie odnosiło się do rodziców Madeleine, zarzucając im brak troski i zainteresowania. McCannowie uzyskali odszkodowanie od kilku gazet pozwanych przez nich za oszczerstwo[4].

W połowie 2008 roku portugalska prokuratura umorzyła śledztwo z możliwością wznowienia go w razie pojawienia się nowych dowodów w sprawie[3]. Pod naciskiem rodziców i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w 2011 roku śledztwo wznowiła brytyjska policja. Brytyjska policja skrytykowała działalność portugalskich służb, które popełniły błędy podczas poszukiwań (m.in. nieprzesłuchanie wszystkich świadków oraz niesprawdzenie rozmów telefonicznych)[1]. W kwietniu 2012 roku zwróciła się ona z prośbą do policji portugalskiej do ponownego rozpoczęcia śledztwa twierdząc, że mają poszlaki, które wskazują na to, że dziewczynka wciąż żyje.

Fakty | edytuj kod

Portugalska żandarmeria w początkowej fazie śledztwa uznała, że dziewczynka została uprowadzona, jednakże wkrótce po zniknięciu Madeleine wydział kryminalny portugalskiej policji wysnuł hipotezę, że dziecko mogło umrzeć z niewiadomych przyczyn w swoim pokoju hotelowym.

Portugalska policja zawiesiła poszukiwania dziewczynki i umorzyła śledztwo[5].

Do lutego 2013 roku Scotland Yard zidentyfikował 195 niesprawdzonych scenariuszy oraz nowe tropy, które mogą pomóc w rozwiązaniu sprawy[1][6].

Hipotezy | edytuj kod

 • Według jednej z hipotez dziewczynka została uprowadzona przez siatkę pedofili[7]. W 2012 roku pedofil Raymond Hewlett wyznał przed śmiercią, że dziewczynka może znajdować się w Rosji lub na Ukrainie[1].
 • Według innej Madeleine McCann zginęła w nieszczęśliwym wypadku, kiedy wraz z rodzicami przebywała w apartamencie w Algarve. Rodzice dziewczynki zatuszowali jej śmierć i upozorowali porwanie.
 • Niektórzy zarzucali matce Madeleine, że sama brała udział w uprowadzeniu lub ukryciu zwłok Madeleine[8][1].
 • Trzy miesiące po zaginięciu, portugalska policja znalazła ślady krwi w pokoju, w którym doszło do porwania. Wówczas postawiono hipotezę, że Madeleine została zamordowana[9].

Odniesienia w kulturze | edytuj kod

15 marca 2019 roku na platformie Netflix został wyemitowany ośmioodcinkowy serial dokumentalny poświęcony sprawie zaginięcia dziewczynki „Zaginięcie Madeleine McCann” („The Disappearance of Madeleine McCann") w reżyserii Chrisa Smitha. Rodzice Madeleine odmówili udziału w produkcji dokumentu, w oświadczeniu uzasadniając to dobrem śledztwa i przekonaniem, że serial nie wniósłby niczego nowego do niego[10].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f Zwrot w śledztwie ws. Madeleine McCann: Dziewczynka jest w rękach rosyjskiego pedofila? (pol.). polskatimes.pl, 2013-02-22. [dostęp 2016-03-11].
 2. Key players in the McCann case (ang.). theguardian.com, 2008-04-10. [dostęp 2016-03-11].
 3. a b "Ciało Maddie znajduje się około pół metra pod ziemią" (www.tvn24.pl) (pol.). TVN, 2012-07-05. [dostęp 2016-03-11].
 4. James Strucke: McCanns and Murat formally cleared in case of missing Madeleine (ang.). theguardian.com, 2008-07-21. [dostęp 2016-03-11].
 5. The haunting of Kate McCann (ang.). smh.com.au, 2013-04-17. [dostęp 2016-03-11].
 6. Madeleine McCann: Police issue image of girl aged nine (ang.). BBC, 2012-04-25. [dostęp 2016-03-11].
 7. Madeleine uprowadzona na zamówienie pedofilów? (pol.). Interia, 2008-08-07. [dostęp 2016-03-11].
 8. Madeleine McCann ‘died after fall down steps’ (ang.). dogsdontlie.com. [dostęp 2016-03-11].
 9. 3-letnia Madeleine McCann wcale nie została porwana? (pol.). Gazeta Wyborcza, 2007-08-08. [dostęp 2016-03-11].
 10. WPROST.pl, „Zaginięcie Madeleine McCann”. Czego dowiadujemy się z nowego dokumentu Netlfliksa?, WPROST.pl, 16 marca 2019 [dostęp 2019-03-17]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Zaginięcie Madeleine McCann" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy