Zagroda Pokazowa Żubrów (Woliński PN)


Na mapach: 53°56′00″N 14°29′00″E/53,933333 14,483333

Zagroda Pokazowa Żubrów (Woliński PN) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania WPN. Wejście do Zagrody W Zagrodzie Pokazowej Żubrów

Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku NarodowymŻubrowisko w powiecie kamieńskim w województwie zachodniopomorskim, położone w środku lasu (2 km na południowy wschód od centrum Międzyzdrojów). Zagroda o powierzchni 28 ha (w tym wybieg 20 ha, rejon kwarantanny 0,5 ha) założona została w 1976 roku[1].


Początki hodowli sięgają 1976, kiedy sprowadzono cztery żubry z Puszcz Boreckiej i Białowieskiej. Obecnie (2009) w zagrodzie przebywa sześć do dwunastu osobników, każdego roku przychodzi na świat 1-2 cieląt. Co jakiś czas wprowadza się w stado żubry-byki z zewnątrz, aby zapobiec zbyt bliskiemu pokrewieństwu. Zaraz po urodzeniu cielętom nadawane są imiona, wpisywane do Księgi Rodowodowej Żubrów. Imiona żubrów urodzonych w Polsce rozpoczynają się sylabą "Po-" (POLAND).

Wyhodowane zdrowe osobniki są przekazywane do innych stad. Żubry nizinne wolińskie nie żyją na wolności, nie pozwala na to zbyt uboga baza żywieniowa tamtejszych lasów. Rejon kwarantanny o powierzchni 0,5 ha przeznaczony jest dla nowo sprowadzanych osobników oraz dla żubrów z podejrzeniem choroby.

W części udostępnionej turystycznie (wstęp płatny) wzdłuż ogrodzenia znajdują się widokowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach. W wyodrębnionej zagrodzie żyją sarny i dziki, są to zwierzęta chore lub osierocone. Kiedy odzyskają siły witalne, wypuszczane są na wolność. W specjalnych wolierach przebywają ptaki drapieżne: bieliki i puchacze – między innymi bielik Jurand, który wylągł się ślepy i ma pozostać w zagrodzie na zawsze.

Zwierzęta w wolińskiej zagrodzie mają zapewnioną stałą opiekę, także weterynaryjną.

Frekwencja zwiedzających Zagrodę Pokazową Żubrów kształtuje się na poziomie ponad 160 tysięcy turystów rocznie[2].

Dojście trzema popularnymi drogami turystycznymi: za znakami zielonymi – 2 km, za znakami czarnymi przez nadmorską aleję Gwiazd i Kawczą Górę – 4,7 km, oraz dla zmotoryzowanych tym samym czarnym szlakiem, z parkingu Kwasowo (przy wyjeździe z Międzyzdrojów w kierunku Wisełki) – 1,7 km.

Przypisy | edytuj kod

  1. Woliński PN – Zagroda Pokazowa Żubrów. [dostęp 2009-03-14].
  2. Aleksandra Kudej: Punkty widokowe i atrakcje przyrodnicze WPN (pol.). [dostęp 2009-03-22].


Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zagroda Pokazowa Żubrów (Woliński PN)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy