Zakład Komunikacji Miejskiej w Mrągowie


Zakład Komunikacji Miejskiej w Mrągowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica z rozkładami odjazdów na przystanku "Ratusz"

Zakład Komunikacji Miejskiej w Mrągowie – samorządowa jednostka organizacyjna w Mrągowie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Komunikacja miejska w Mrągowie została uruchomiona w 1963[1], początkowo była to jedna linia bez oznaczenia kursująca na trasie Marcinkowo-Dworzec kolejowy-pl. Kajki-Szpital Powiatowy. W 1975 powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Olsztynie, któremu podlegały wszystkie zakłady komunikacji miejskiej w ówczesnym województwie olsztyńskim. W gestii mrągowskiej komunikacji miejskiej znajdowały się wówczas trzy autobusy Autosan H9-35[2], które obsługiwały dwie linie. Po rozwiązaniu WPKM w Olsztynie organizacja transportu miejskiego została przekazana Referatowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta[3]. W połowie lat 90. Urząd Miasta podpisał umowę o obsłudze komunikacji miejskiej przez PPKS Mrągowo Sp. z o.o., spółce tej przekazano również tabor autobusowy. W marcu 2009 51% akcji PKS Mrągowo Sp.z o.o. zakupił Egged Holding, będący właścicielem operatora Mobilis[4]

Stan obecny | edytuj kod

Na zlecenie Urzędu Miasta Mrągowo operatorem komunikacji miejskiej do 31 stycznia 2019 roku była spółka Mobilis, która obsługiwała łącznie 5 linii autobusowych[5]. Autobusy kursują na terenie miasta i gminy Mrągowo, poza relacjami w granicach miasta obsługują również wsie Marcinkowo, Polska Wieś i Nikutowo. Dominującym taborem są pojazdy marki Kapena Urbanino. Od 1 lutego 2019 operatorem ZKM Mrągowo został Faster, co pozwoliło na zwiększenie ilości połączeń, rytmiczność połączeń oraz zmianę niektórych tras. Miasto ze swej strony zapewniło też lepsze dofinansowanie, co pozwoliło na budowę 7 nowych przystanków autobusowych[6]. Podczas świąt Wszystkich Świętych i Pikniku Country organizowane są linie okolicznościowe o układzie tras dostosowanym do przewidywanych potoków pasażerskich[7]. Od lutego 2019 roku wszystkie linie obsługiwane są od poniedziałku do piątku oprócz świąt[8]

Przypisy | edytuj kod

  1. Kalendarium, Mazurska Karta Turysty
  2. Autosan H9-35 na ulicy Warszawskiej w Mrągowie, Phototrans
  3. Regulamin organizacyjny Urzędu Miejskiego w Mrągowie
  4. Egged Holding: po Mobilisie inwestuje w PKS MRĄGOWO, Infobus 20 maja 2009
  5. Mobilis, www.mobilis.pl [dostęp 2019-04-11] .
  6. Mrągowo zmienia operatora i zwiększa częstotliwość autobusów - Transport Publiczny, www.transport-publiczny.pl [dostęp 2019-04-11] .
  7. Komunikacją miejską na cmentarz. Sprawdź rozkład jazdy na Święto Zmarłych, UM Mrągowo 17 października 2014
  8. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej - Mrągowo - Miasto Ludzi Aktywnych - Oficjalna strona miasta Mrągowa, www.mragowo.pl [dostęp 2019-04-11]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zakład Komunikacji Miejskiej w Mrągowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy