Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku


Na mapach: 54°21′27,3″N 18°40′57,5″E/54,357583 18,682639

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku-Przeróbcezlokalizowane na Wyspie Portowej w Gdańsku przedsiębiorstwo, specjalizujące się m.in. w naprawie taboru szynowego (lokomotywy elektryczne, spalinowe, wagony towarowe) i podzespołów do pojazdów szynowych[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zakłady na planie z 1912

Zakłady powstały w 1910 jako Eisenbahn-Hauptwerkstatt Danzig-Troyl (Główny Warsztat Kolejowy Gdańsk-Trojan), w skrócie: EHW Danzig-Troyl. Zakłady wyposażono w największe na Pomorzu Gdańskim hale przemysłowe – np. hala napraw wagonów ma rozmiary 251×103 m, zaś napraw lokomotyw ok. 166×102 m.

Po zakończeniu I wojny światowej, na mocy artykułu nr 107 traktatu wersalskiego, w 1922 zakłady wraz z dawną Stocznią Cesarską w Gdańsku przekazano na 50 lat w bezpłatną dzierżawę nowo utworzonej międzynarodowej spółce International Shipbuilding & Engineering Co Ltd, używającej też nazwy Danziger Werft und Eisenwerkstatten AG z 20% udziałem kapitału polskiego (reprezentowanym przez Bank Handlowy w Warszawie), 20% Wolnego Miasta Gdańska (Danziger Privat AG), 30% Wielkiej Brytanii (fabrykę wagonów Cravens Ltd) i 30% Francji (Gdańską Grupę Przemysłową Groupement Industriel pour Danzig)[2].

W okresie II wojny światowej zakładami zarządzały Koleje Rzeszy NiemieckiejReichsbahnausbesserungswerk.

Po wyzwoleniu w 1945 zakłady nosiły nazwę Warsztatów Głównych Gdańsk-Trojan, Warsztatów Kolejowych PKP, od 1952 Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Pierwszym dyrektorem był w 1945 Aleksander Bader. Był okres, że zakłady zatrudniały ponad 3000 pracowników. Przez pewien czas zakładom podlegał też ZNTK w Słupsku (po 1967 i przed 1997).

Obecnie naprawy taboru odbywają się jedynie w jednej hali, zaś pozostałą powierzchnię dzierżawi cały szereg firm, m.in. producent jachtów.

Ciekawostki | edytuj kod

ZNTKiM w Gdańsku

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oferta ZNTKiM w Gdańsku
  2. Stocznia Cesarska – Katedra Stoczniologii – Wydział Morski

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy