Zakochany Szekspir


Zakochany Szekspir w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakochany Szekspir (ang. Shakespeare in Love) – amerykańska filmowa komedia kostiumowa z 1998 w reżyserii Johna Maddena.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Londyn, 1593. William Shakespeare, młody, ambitny dramaturg i aktor obiecuje swoją nową sztukę Romeo i Ethel, córka pirata, Philipowi Henslove'owi, dyrektorowi teatru Rose. William przeżywa głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, poza tym rywalizujący z Henslowe'm właściciel teatru Curtain, Richard Burbage, próbuje go podkupić.

Viola de Lesseps, córka bogatego kupca, narzeczona Lorda Wessex, jest zafascynowana poezją Williama. Wstępuje do trupy Henslove'a w męskim przebraniu jako Thomas Kent. Rozpoznana przez Szekspira nawiązuje z nim szalony romans. Pod wpływem gwałtownego uczucia – i za namową swojego przyjaciela – William przerabia awanturniczą sztukę Romeo i Ethel na melodramat Romeo i Julia.

Niedługo przed premierą sir Tilney otrzymuje donos, że w grupie Henslowe'a jest kobieta (występowanie kobiet na scenie w tamtych czasach było zakazane) i zdemaskowawszy Violę, zamyka teatr pod zarzutem niemoralności. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Burbage, oferując zespołowi Henslowe'a swój teatr. William przyjmuje rolę Romea, a Viola musi ulec naciskom rodziców i narzeczonego: zgadza się na przyspieszony ślub z Wessexem. Bezpośrednio po zaślubinach ucieka na premierę Romea i Julii – w samą porę, bowiem chłopiec grający Julię nie może wyzwolić się od tremy i to Viola doskonale znająca tekst wychodzi na scenę. Sztuka odnosi niebywały sukces, ale sir Tilney postanawia zamknąć teatr, w którym występuje kobieta.

Nieoczekiwanie na scenę wkracza oglądająca incognito przedstawienie królowa Elżbieta, podtrzymując swym autorytetem iluzję, że w roli Julii wystąpił mężczyzna. Składa u Szekspira zamówienie na komedię.

William i Viola rozstają się na zawsze. Szekspir ma wizję, że Viola jako jedyna ratuje się z katastrofy okrętu, a morze wyrzuca ją na dziewiczą plażę. Zaczyna pisać Wieczór Trzech Króli – nadając swej bohaterce imię Viola.

Nagrody | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

i inni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Johna Maddena Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszego filmu Nagroda BAFTA dla najlepszego filmu Złoty Glob za najlepszy film komediowy lub musical

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Zakochany Szekspir" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy