Zalew


Zalew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 31 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana – zdjęcie satelitarne Landsat

Zalewzbiornik wodny, dość płytki, utworzony w wyniku trwałego zalania określonego obszaru wodą. Ma dwa podstawowe znaczenia:

  • płytka zatoka o wąskim wylocie, powstała przez odcięcie szeroko kiedyś otwartej zatoki przez mierzeję, połączona z morzem cieśninami i rynnami. Zalew zazwyczaj zasilany jest wodami rzecznymi, ale w czasie sztormów również przez wodę morską[1]. Zalewy są zaliczane do wód przejściowych między wodami śródlądowymi a morskimi. Bałtyckie zalewy są rodzajem lagun o wodach stojących bezpływowych[2].
  • zbiornik zaporowy, czyli jezioro sztucznie utworzone poprzez spiętrzenie cieku wodnego, o ile jego powierzchnia znacznie wykracza poza koryto cieku i jego dolinę, czyli zajmuje tereny zalane daleko poza jej brzegami[potrzebny przypis].

Przykłady zalewów:

Przypisy | edytuj kod

  1. zalew, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-05-31] .
  2. ArtūrasA. Razinkovas-Baziukas ArtūrasA., RamūnasR. Povilanskas RamūnasR., Wprowadzenie do zagadnienia wód przejściowych, [w:] S.S. Musielak, P.P. Osóch, K.K. Rabski (red.), Transgraniczne Zarządzanie Wodami Przejściowymi – Kodeks Postępowania i przykłady Dobrych Praktyk [pdf], H.H. Nilsson, R.Povilanskas, N.N. Stybel, Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, s. 25-34, ISBN 978-3-939206-04-0  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Zalew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy