Zamach stanu na Madagaskarze (2006)


Zamach stanu na Madagaskarze (2006) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie Madagaskaru na mapie Afryki.

Zamach stanu na Madagaskarze w 2006 roku – nieudany zamach stanu, dokonany na Madagaskarze 18 listopada 2006 przez generała Andrianafidisoę, który ogłosił stan wojenny i wystąpił przeciw władzy prezydenta Marca Ravalomanany.

Geneza | edytuj kod

Andrianafidisoa, popularnie nazywany Fidy, był emerytowanym generałem oraz byłym dyrektorem Urzędu Kopalni Narodowych i Przemysłu Strategicznego (OMNIS). W październiku 2006 został wykluczony z udziału w, zaplanowanych na 3 grudnia 2006, wyborach prezydenckich z powodu nieuiszczenia wymaganego depozytu w wysokości 25 mln ariairów. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2001 wspierał Marca Ravalomananę.

Zamach stanu i następstwa | edytuj kod

Port lotniczy w Antananarywie, w pobliżu którego doszło do starć zbrojnych

18 listopada 2006 generał Andrianafidisoa ogłosił wprowadzenie na Madagaskarze stanu wojennego, uznał władzę prezydenta Ravalomanany za niekonstytucyjną i szukając poparcia wśród żołnierzy, zajął bazę wojskową w pobliżu portu lotniczego Ivato w Antananarywie[1].

Prezydent Ravalomanana przebywał w tym czasie poza granicami kraju, wracając z podróży z Europy. Jego lot zamiast do stolicy został skierowany do miasta Mahajanga[2].

W okolicach stołecznego lotniska doszło do wymiany ognia między rebeliantami i siłami rządowymi, w którym zginął jeden żołnierz, a drugi został ranny. Zamachowcy zostali jednakże pokonani, a Andrianafidisoa ratował się ucieczką.

22 listopada 2006, pozostający dalej w ukryciu generał, otrzymał poparcie od ośmiu kandydatów biorących udział w grudniowych wyborach prezydenckich, którzy stwierdzili że ten bronił konstytucji i interesów narodu[3].

Wybory z 3 grudnia 2006 wygrał prezydent Ravalomanana (55% głosów poparcia), a za schwytanie Andrianafidisoi wyznaczył nagrodę w wysokości 50 tysięcy USD. Generał został zatrzymany w hotelu w centrum stolicy 12 grudnia 2006 i nie stawiał oporu[4]. W czasie procesu przekonywał, że jego celem nie był zamach stanu lecz zwrócenie uwagi prezydentowi na złą sytuację w siłach zbrojnych. 2 lutego 2007 sąd skazał go na cztery lata pozbawienia wolności[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. "MADAGASCAR: Attempted "coup" fizzles in desire for peaceful poll", IRIN, 20 listopada 2006.
  2. "Madagascar general urges overthrow", BBC News, 18 listopada 2006.
  3. "Support for Madagascar 'coup bid'", BBC News, 23 listopada 2006.
  4. "Madagascar captures renegade general 'Fidy'", IOL, 13 grudnia 2006.
  5. "FAST Update Madagascar: Trends in conflict and cooperation Jan - Mar 2007", Relief Web, 31 marca 2007.
Na podstawie artykułu: "Zamach stanu na Madagaskarze (2006)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy