Zamek Królewski w Sztokholmie


Na mapach: 59°19′36″N 18°04′18″E/59,326667 18,071667

Zamek Królewski w Sztokholmie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek Królewski (szw. Kungliga slottet) – oficjalna rezydencja królewska w Sztokholmie, na wyspie Stadsholmen, w dzielnicy Gamla stan. Szwedzka Rodzina Królewska mieszka jednak na stałe w Pałacu Drottningholm (szw. Drottningholm Slott), położonym kilkanaście kilometrów na zachód od centrum.

Historia | edytuj kod

Pierwsze umocnienia pojawiły się na wyspie Stadsholmen w X wieku. Twierdzę Tre Kronor (Trzy Korony) wybudowano w połowie XIII wieku, a w następnym stuleciu stała się ona królewską rezydencją. W 1419 r. zamek spłonął. W czasach panowania Gustawa Wazy Tre Kronor stał się najważniejszą rezydencją królewską w kraju. Na skutek doświadczeń z oblężenia w 1520 roku zamek został rozbudowany i przystosowany do użycia w większym zakresie broni palnej. Prace nad rozbudową prowadzono w latach 20. i 30. XVI wieku. Począwszy od lat 40. XVIII w. Rozpoczęto budowę południowej części warowni, a wieżę główną nadbudowano i wyposażono w armaty. W 1556 r. Zbudowano także wieżę południowo-wschodnią.

Jan III Waza polecił w 2 poł. XVI wieku przebudować stary zamek na renesansowy pałac z okazałymi szczytami, przy projektowaniu którego udział brali włoscy budowniczowie de Pario (znani z wcześniejszych realizacji m.in. z Brzegu na Śląsku). Zbudowano wtedy nowe komnaty dla króla, nową salę przy zachodniej ścianie starej warowni i nowy kościół zamkowy.

Zamek otrzymał nazwę „Trzy korony” w 1588 r., kiedy trzy złocone korony umieszczono na iglicy na szczycie głównej wieży. Zamek ten spłonął doszczętnie w 1697 roku.

Na miejscu starego pałacu renesansowego architekt Nicodemus Tessin młodszy zbudował nowy pałac w stylu baroku rzymskiego z fasadą na wzór włoski i wnętrzami, których francuski charakter tonowały wpływy szwedzkie. Pierwszym mieszkańcem pałacu został król Adolf Fryderyk w 1754 roku.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (pałac królewski):
Na podstawie artykułu: "Zamek Królewski w Sztokholmie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy