Zamek w Löcknitz


Na mapach: 53°27′07,11″N 14°12′16,00″E/53,451975 14,204444

Zamek w Löcknitz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zachowana wieża zamku w Löcknitz.

Zamek w Löcknitz (niem. Burg Löcknitz) – pozostałości średniowiecznego zamku w mieście Löcknitz (pol. Łęknica) nad rz. Randow, w południowo-wschodniej części niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na terenie Pomorza Przedniego.

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka o obiekcie obronnym w Löcknitz pochodzi z 1212 roku; istniało tam wówczas słowiańskie grodzisko. Murowaną konstrukcję wzniesiono około 1400 roku, po opanowaniu tych terenów przez książąt pomorskich. Zamek stał na granicy między księstwem szczecińskim a Brandenburgią; przed 1390 rokiem należał do Brandenburgii, w latach 1390-1468 do książąt pomorskich; formalnie włączono go do Brandenburgii w 1472 roku, po zawarciu przez książąt pomorskich i elektora brandenburskiego Albrechta III Achillesa tzw. drugiego pokoju w Prenzlau (1472, 1479). W tym okresie elektorzy brandenburscy nadali go wraz z otaczającymi go dobrami Wernerowi von der Schulenburg; zamek pozostawał w rękach von der Schulenburgów do 1688 roku, gdy powrócił do elektorów Brandenburgii.

W latach 1638-1650, w trakcie wojny trzydziestoletniej i krótko po jej zakończeniu, zamek znajdował się w rękach szwedzkich; utracił swoje znaczenie strategiczne w XVIII wieku.

W połowie XVI wieku na terenie zamku powstał dwór w styku renesansowym zbudowany przez Joachima von der Schulenburga. Był on zamieszkany do 1965 roku, po czym popadł w ruinę i został rozebrany. Z zamku zachowała się ośmioboczna ceglana wieża, którą opiekuje się miejscowe stowarzyszenie Heimat- und Burgverein Löcknitz e.V., mające na celu restaurację zamku. Reszta terenu znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zamek w Löcknitz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy