Zamek w Podzameczku


Na mapach: 49°04′27″N 25°24′09″E/49,074167 25,402500

Zamek w Podzameczku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Galeria: zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Tablica z łacińską sentencją Sustine et abstine (cierp i panuj nad sobą) i prawie niewidoczny podpis Jan Zbny Buczaczki. Pod nią kartusz herbowy z trzema strzałami[1] między literami AB podtrzymywany przez dwa lwy[2] opierające się tylnymi łapami na syrenach, które trzymają tablicę z nieczytelnym napisem Polyph tente obtine 1600 August[3]. Pod tablicą maszkaron. Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Podzameczek.Zamek Zdjęcie Zamku w Podzameczku na plakacie Zamek w Podzameczku schemat

Zamek w Podzameczku[4] – zbudowany około 1600 r. przez Jana Krzysztofa Buczackiego-Tworowskiego[5][6], syna Jana Tworowskiego, herbu Pilawa, jako twierdza wspierająca obronę zamku w Buczaczu[6].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Warownia była wielokrotnie niszczona i odbudowywana[6]. W 1672 r. zamek został zniszczony przez wojska tureckie i nie został już odbudowany[7]. Był zamieszkiwany do końca XVIII w.[6]

Architektura | edytuj kod

W 1600 r. założony został na planie zbliżonym do trójkąta prostokątnego według obrysu murów obronnych wzniesionych z czerwonego piaskowca. W każdym rogu znajduje się bastion, tam też były pomieszczenia mieszkalne. W rogu od strony północnej przy bastionie wzmocnionym dwiema skarpami stał główny budynek mieszkalny z potężną pięcioboczną basztą[6] od zachodu. Dwukondygnacyjny budynek był murowany. W rogu od strony południowej między flankującymi: bastionem i pięcioboczną wieżą znajduje się wjazd przez budynek bramy na duży dziedziniec. Nad bramą, od góry znajdował się herb Pilawa Tworowskich Buczackich[3] poniżej umieszczona jest tablica z łacińską sentencją Sustine et abstine (cierp i panuj nad sobą) i prawie niewidoczny podpis Jan Zbny Buczaczki. Pod nią kartusz herbowy z trzema strzałami[1] między literami AB podtrzymywany przez dwa lwy[2], opierające się tylnymi łapami na syrenach, które trzymają tablicę z nieczytelnym napisem Polyph tente obtine 1600 August[3]. Pod tablicą maszkaron. Całe założenie otoczone jest murem obronnym z licznymi strzelnicami a dostępu do zamku broniły dawniej także wały i fosy[7]. Obecnie przetrwały ruiny budowli[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Herb Bełty?
  2. a b Наследие. Подзамочек. Руины замка. Часть 1/Спадщина. Підзамочек. Руїна замку. Частина. m-a-d-m-a-x.livejournal.com.
  3. a b c Buczacz [1882] "Pamiątki Buczackie" - ks. Barącz Sadok
  4. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VIII. Warszawa: 1880–1902, s. 492.
  5. Jan Krzysztof Buczacki Tworowski. genealogia.grocholski.pl.
  6. a b c d e f Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman: Ukraina zachodnia: tam szum Prutu, Czeremoszu.... Kraków: Wyd. Bezdroża, 2005, s. 259. ISBN 83-921981-6-6.
  7. a b Podzameczek. [dostęp 29.8.13].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zamek w Podzameczku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy