Zasłonak oszroniony


Zasłonak oszroniony w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasłonak oszroniony (Cortinarius hemitrichus (Pers.) Fr. ) – gatunek grzybów należący do rodziny zasłonakowatych (Cortinariaceae)[1]

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cortinarius, Cortinariaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1801 r. Persoon nadając mu nazwę Agaricus hemitrichus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1838 r. Elias Fries, przenosząc go do rodzaju Cortinarius[1].

Niektóre synonimy[2]:

  • Agaricus hemitrichus Pers. 1801
  • Telamonia hemitricha (Pers.) Wünsche 1877
  • Telamonia paludosa Velen. 1921

Nazwę polską podał Andrzej Nespiak w 1981 r[3].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica 1-4 cm, kształt młodych owocników półkulisty, później łukowaty, w końcu rozpostarty. Posiada ostry lub tępy garb. Brzeg kapelusza jest gładki, ostry i długo zwisają z niego resztki białawej osłony. Powierzchnia młodych owocników jest szarobrązowa i pokryta białawymi włókienkami i łuskami, przez co wygląda jak oszroniona. Później staje się naga i czerwonoochrowa[4].

Blaszki

Brzuchate, szerokie i szeroko do trzonu przyrośnięte. U młodych owocników są szarofioletowe, u starszych ochrowobrązowe[4].

Trzon

Wysokość 2-5 cm, grubość 2-5 mm, walcowaty o zgrubiałej podstawie. Jest pełny i sprężysty. Powierzchnia brązowa, początkowo pokryta białymi resztkami zasnówki, później naga.Często występuje na nim strefa pierścieniowa, czasami resztki zasnówki tworzą niby pierścień[4].

Miąższ

Cienki, barwy ochrowej lub ciemnobrązowej. Ma lekko ziemisty smak i zapach[4].

Wysyp zarodników

Rdzawobrązowy. Zarodniki jajowate, o barwie od żółtawej do rdzawobrązowej, pokryte drobnymi i bardzo drobnymi brodawkami. Mają rozmiar 4.5–5 μm[5].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Występuje w Ameryce Północnej i w Europie[5].

Rośnie na ziemi, w lasach liściastych i mieszanych, wśród mchów i traw, głównie pod takimi drzewami, jak: brzoza, sosna i świerk[4]. Owocniki wytwarza od sierpnia do października[3], niektóre źródła podają, że już od kwietnia[6].

Znaczenie | edytuj kod

Grzyb niejadalny[4]. Żyje w mikoryzie z drzewami[3].

Gatunki podobne | edytuj kod

Dzięki charakterystycznym białym włókienkom na kapeluszu młode owocniki są łatwe do odróżnienia od innych gatunków grzybów, odróżnienie starszych jest trudniejsze. Podobny jest zasłonak krętonogi (Cortinarius flexipes), jednak różni się trzonem i ma wyraźny muszkatołowy zapach. Zasłonak łuseczkowaty (Cortinarius pholideus) również ma podobne ubarwienie, ale jego łuseczki nie są białe, lecz brązowe[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2013-11-10].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-10-20].
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. a b Pilat Á, Ušák O. (1961). Mushrooms and other Fungi. London: Peter Nevill. p. 121b
  6. Cortinarius hemitrichus (Pers.) Fr. – Frosty Webcap. [dostęp 2014-02-20].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Zasłonak oszroniony" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy