Zastępy anielskie


Zastępy anielskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zastępy anielskie – seria powieści i opowiadań z gatunku angel fantasy, autorstwa polskiej pisarki, Mai Lidii Kossakowskiej[1]. Pierwsza powieść z serii ukazała się w 2004 nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. W skład serii wchodzi siedem tytułów. Głównym bohaterem cyklu jest Daimon Frey, zwany także Abaddonem i Aniołem Zagłady. W serii można znaleźć liczne odwołania do różnych mitologii (np. indyjskiej) oraz dzieł literackich (np. Boska Komedia Dantego).

Spis treści

Książki w serii | edytuj kod

Świat przedstawiony | edytuj kod

Zarówno anioły jak i demony ze świata Kossakowskiej żyją w świecie przypominającym piekło i niebo z Boskiej Komedii Dantego. Niżej urodzeni aniołowie żyją w adekwatnie niższych niebiańskich kręgach. Lepiej urodzeni Świetliści mają zaś dostęp do tych znajdujących się najwyżej. Czyściec w cyklu nosi nazwę Limba i znajduje się pomiędzy dobrą i złą częścią świata.

Bohaterowie | edytuj kod

 • Daimon Frey – zwany Abaddonem, Tańczącym na Zgliszczach, Aniołem Zagłady (początkowo Anioł Miecza, oficer dowodzący Aniołami Zniszczenia, zwanymi Szarańczą); główny bohater powieści, niepokorny anioł, podążający zwykle za swoimi egoistycznymi celami, nie pozbawiony przy tym jednakże dumy i oddania przyjaciołom oraz Królestwu.
 • Kamael - początkowo Anioł Miecza, oficer dowodzący Aniołami Zniszczenia, zwanymi Szarańczą. Szczupła inteligentna twarz, oczy barwy czystego nieba, półdługie kasztanowe włosy. Przyłączył się pochopnie do buntu Lucyfera i został hrabią palatynatem Głębi. Niestety narobił sobie wrogów, którzy go najechali i musiał opuścić Głębię, został także wypędzony z Królestwa. Przyjaciel Daimona Freya.
 • Drago Gamerin – były członek komanda Szeol, anioł-inwalida, pomógł w odnalezieniu Księgi. Prywatnie zakochany w Drop.
 • Drop – anielica z grona aniołów stróżów, opiekunka małych dzieci. Została przypadkowo wplątana w sprawę kradzieży Księgi. Poszukiwana przez bezwzględnych złoczyńców, znajduje względne bezpieczeństwo pod opieką Drago.
 • Gabriel – inaczej Dżibril (z arabskiego), jeden z czterech archaniołów zarządzających światem, Regent Królestwa, Pan Objawień; rządzi de facto Królestwem po tym, jak opuścił je Pan. Prywatnie przyjaciel Daimona, Michała, Rafała i Razjela.
 • Hija – pół-anioł, pół-człowiek, ukochana Daimona, podopieczna Gabriela, uczennica Razjela. Utalentowana czarodziejka, na skutek nie do końca dobrze przeprowadzonego zaklęcia uwięziona pomiędzy wymiarami.
 • Lucyfer – w powieści nazywany również przez inne anioły “Lampką” (od łacińskiego znaczenia tego imienia – “Niosący Światło”), władca Głębi (nazwa piekła), wraz z Gabrielem wspólnie utrzymuje w tajemnicy odejście Pana.
 • Asmodeusz – nazywany również „Zgniłym chłopcem” - prawa ręka Lucyfera, pozbawiony skrupułów właściciel sieci domów publicznych i kasyn. W powieści przedstawiony jako bezwzględny, ale inteligentny.
 • Michał – jeden z czterech archaniołów zarządzających światem, Pan Zastępów (anielskiego wojska). Przez przyjaciół nazywany Michasiem. Prywatnie przyjaciel Daimona, Gabriela, Rafała i Razjela.
 • Rafał – jeden z czterech archaniołów zarządzających światem, Pan Uzdrowień. Prywatnie przyjaciel Daimona, Gabriela, Michała i Razjela.
 • Razjel – jeden z czterech archaniołów zarządzających światem, Pan Tajemnic, Książę Magów, opiekun Księgi, najpotężniejszy mag królestwa. Prywatnie przyjaciel Daimona, Gabriela, Michała i Rafala.
 • Siewca Wiatru – symboliczny syn Antykreatora; jego uosobienie. Wysłany przez stwórcę aby zniszczyć Jasność i wszystkie jej stworzenia, posiadał moc tworzenia zastępów Cienia (wojsko Antykreatora).
 • Antykreator – nieśmiertelna esencja całego zła na świecie, przeciwieństwo Boga. Jest to zła cząstka Jasności (Boga którego autorka stworzyła z syntezy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu), która świadomie ją odrzuciła, by zostać samą miłością, światłem i dobrem. Antykreator jest więc jego antytezą i samym złem.
 • Jaldabaot – początkowo wysoki zarządca Królestwa, „Prawica Pana”; strącony z pozycji przez archaniołów podczas puczu, oddaje się Antykreatorowi i z potęgą czarnej magii wciela w życie plan zemsty na Regencie.

Przypisy | edytuj kod

 1. Maja Lidia Kossakowska, Fabryka Słów [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 2. Żarna niebios, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 3. Siewca Wiatru, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 4. Zbieracz Burz, Tom 1, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 5. Zbieracz Burz, Tom 2, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 6. Bramy Światłości: Tom 1, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 7. Bramy Światłości: Tom 2, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Zastępy anielskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy