Zatōichi (film 2003)


Zatōichi (film 2003) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatōichi (jap. 座頭市) – japoński film akcji z elementami komedii i dramatu z 2003 roku, nakręcony przez Takeshiego Kitano.

Głównym bohaterem filmu jest Zatōichi, kultowa w Japonii postać ślepego szermierza. Bohater ten pojawił się wcześniej w dwudziestu sześciu filmach i stuodcinkowym serialu.

W 2003 roku Takeshi Kitano wyprodukował nowy, wysokobudżetowy film Zatōichi, będący pierwszym od kilkunastu lat filmem o przygodach owego ślepego mistrza miecza. W główną rolę wcielił się sam Kitano. Zarys fabuły jest podobny do tych z poprzednich filmów: Zatōichi przybywa do małej wioski, gdzie ochrania miejscowych ludzi przez skłóconymi ze sobą gangami, żądającymi od wieśniaków coraz to większych kwot za ochronę. Zatōichi zaprzyjaźnia się z miejscową farmerką, pomagając jej kochającemu hazard siostrzeńcowi oraz dwóm gejszom, chcącym się zemścić za śmierć swoich rodziców.

Efekty krwi zostały w filmie generowane komputerowo, co staje się ostatnio coraz bardziej popularne w kinie azjatyckim i jest zarazem tańsze od tradycyjnych efektów. W przeciwieństwie jednak do większości filmów z tego gatunku, Kitano używa ich w bardzo wystylizowany sposób, aby nadać więcej wizualnej piękności scenom przemocy.

Godna uwagi jest także choreografia tańca tap trupy The Stripes, którą można zobaczyć w filmie.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

W jedną z głównych ról wcielił się ceniony obecnie japoński aktor młodego pokolenia[potrzebny przypis], Tadanobu Asano. Michiyo Okusu wystąpiła także z „oryginalnym” Zatōichim, Shintarō Katsu, w 14. filmie – Pielgrzymka Zatōichiego.

Nagrody | edytuj kod

Film zdobył 5 nagród Japońskiej Akademii Filmowej za muzykę, zdjęcia, montaż, dźwięk i oświetlenie. Otrzymał również nominacje w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Drugoplanowy – Tadanobu Asano, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa – Michiyo Ookusu i Najlepsza Scenografia. Zatōichi był również nominowany do Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na tym festiwalu otrzymał 4 nagrody: Nagrodę Publiczności, Nagrodę Future Film, Nagrodę Otwarcia i Specjalną Nagrodę Reżyserską.

Zdjęcia | edytuj kod

Zdjęcia do filmu realizowane były na terenie Japonii[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Zatoichi (2003) Filming Locations (ang.). IMDb. [dostęp 2014-10-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Takeshi Kitano

Na podstawie artykułu: "Zatōichi (film 2003)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy