Zatoka Hudsona


Na mapach: 60°N 85°W/60,000000 -85,000000

Zatoka Hudsona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zatoka Hudsona (ang. Hudson Bay, fr. Baie d'Hudson) – zatoka w Ameryce Północnej, głęboko wcinająca się w kontynent i wypełniająca większość nieckowego zagłębienia w Tarczy Kanadyjskiej, oddzielona od Atlantyku półwyspem Labrador. Część Oceanu Arktycznego. Ze względu na swój znaczny rozmiar, może być uznawana za morze śródlądowe. Z Atlantykiem połączona Cieśniną Hudsona, a z Oceanem Arktycznym – systemem cieśnin (poprzez Basen Foxe’a). Zatoka do 8 miesięcy w roku jest pokryta lodem. Nazwa zatoki pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, angielskiego żeglarza Henry’ego Hudsona.

  • powierzchnia – 819 tys. km² (według różnych źródeł od ok. 500 do ok. 1200 tys. km²)
  • maksymalna głębia – 274 m (według różnych źródeł od ok. 250 do ok. 300 m)
  • średnia głębokość – 112 m
  • wysokość pływów – od 5 do 8 m

Wybrzeża akwenu niskie, skaliste i niedostępne. W obszarze Niziny Hudsońskiej bagniste. W południowej części posiada wyraźnie zarysowaną Zatokę Jamesa. W północnej i we wschodniej części zatoki znajdują się wyspy i archipelagi: Southampton, Coatsa, Mansela, Wyspy Ottawa, Wyspy Belchera oraz Akimiski.

Zlewisko Zatoki Hudsona obejmuje obszar 3 861 400 km²[1]. Najważniejszymi rzekami uchodzącymi do zatoki są Nelson, wchodząca w skład dużego systemu rzecznego rzeki Saskatchewan i Churchill, płynące w kierunku wschodnim od Kontynentalnego działu wodnego Ameryki Północnej, jak również wpływająca po drugiej stronie zatoki (w prowincji Quebec) La Grande Rivière[2]. Inne rzeki uchodzące do Zatoki Hudsona to między innymi: Thelon, Hayes, Severn, Winisk, Attawapiskat, Albany, Moose. Największymi osadami na wybrzeżach zatoki są Rankin Inlet, Arviat, Inukjuak, Puvirnituq, Churchill.

Temperatura wód powierzchniowych Zatoki Hudsona zimą spada poniżej 0 °C zaś latem wynosi od 3 °C w północnej części do 9 °C w południowej. Pokrywa lodowa utrzymuje się od grudnia do początków czerwca. Średnie zasolenie wód powierzchniowych wynosi od 23‰ na południowym zachodzie do 30‰ w części północnej.

Przypisy | edytuj kod

  1. What is “Rupert’s Land”? (ang.). uwinnipeg.ca. [dostęp 2016-11-17].
  2. Canada’s watersheds (ang.). canadiangeographic.com. [dostęp 2016-11-17].
Kontrola autorytatywna (Morze epikontynentalne):
Na podstawie artykułu: "Zatoka Hudsona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy