Zbójnica krwista


Zbójnica krwista w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbójnica krwista (Formica sanguinea) – gatunek mrówki z podrodziny Formicinae.

Jest gatunkiem mrówek leśnych stosującym niewolnictwo na innych gatunkach i posiadającym system kastowy. W odróżnieniu od mrówki amazonki potrafi sama wykonywać wszystkie prace w gnieździe.

Zbójnica krwista wykorzystuje inne mrówki z rodzaju Formica (pierwomrówka łagodna, pierwomrówka żwirowa, pierwomrówka krasnolica), które co jakiś czas napada w celu porwania do swojego gniazda nowych poczwarek. Mrówki wyhodowane z porwanych poczwarek wykonują prace w gnieździe. Zdarza się jednak, że uczestniczą nawet w porwaniach innych mrówek. W jednym gnieździe mogą znajdować się niewolnice pochodzące od różnych gatunków mrówek. Królowa zbójnicy krwistej może, w warunkach hodowlanych, zaadoptować robotnice z innych mrówek z rodzaju Formica (np. mrówka rudnica), pod warunkiem, że robotnice będą dodawane pojedynczo z wykorzystaniem czasowej hibernacji. Wykonać można to przez położenie robotnic (nawet najbardziej agresywnych robotnic z rodzaju Formica) na kostce lodu na około 15-30 sekund i następnie podanie zahibernowanej robotnicy blisko królowej zbójnicy. Jeśli potrzebne jest dostarczenie królowej zbójnicy większej ilości robotnic (powyżej 10 osobników), należy w międzyczasie podawać młodej kolonii małe ilości miodu (wielkości główki od szpilki), najbardziej polecany jest miód spadziowy.

Robotnica i królowa są ubarwione podobnie: odwłok i głowa brunatne, segment środkowy i nogi czerwone. Królowa ma wielkość około 10 mm, natomiast robotnice 6-9 mm.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Formica sanguinea, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Zbójnica krwista" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy