Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem” w Żywcu


Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem” w Żywcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem” w Żywcuchrześcijański kościół protestancki nurtu ewangelikalnego z siedzibą w Żywcu przy ul. Pięknej 13 w dzielnicy Zabłocie[1]. Związek został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych pod nr 109 w 1996 roku[2]. W 2011 roku liczył 17 wiernych[1].

Powstał w wyniku rozłamu w żywieckim zborze Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w 1995 roku, kiedy to Alojzy Stasica opuścił kościół i założył Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem”[3]. Głównym zadaniem zboru jest ewangelizacja. Za jedyne źródło wiary uznawana jest Biblia. Praktykowana jest codzienna godzina modlitwy i wyjście z literaturą biblijną w miejsce publiczne. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę, a raz w miesiącu przyjmowana jest Pamiątka Wieczerzy Pańskiej. Szczególny nacisk kładziony jest na wychowanie młodego pokolenia, by służyło Bogu i bliźniemu oraz nie stwarzało problemów społecznych[1].

Przy zborze działa szkółka niedzielna dla dzieci oraz prowadzona jest pomoc dla ludzi chorych, potrzebujących oraz rodzin wielodzietnych i dzieci[1].

Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem” utrzymuje kontakty z innymi kościołami nurtu ewangelikalnego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Paweł Ciecieląg, dr Mikołaj Haponiuk, Olga Lewandowska, Małgorzata Krzysztofik: Wyznania religijne. Stowarzyszenia narodowościowe i etniczne w Polsce 2009-2011. Warszawa: GUS, 2013, s. 75. ISBN 978-83-7027-519-8.
  2. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. mswia.gov.pl. [dostęp 2015-09-04].
  3. Protestanci.org: Eugeniusz Gradek, Protestantyzm na Żywiecczyźnie
Na podstawie artykułu: "Zbór Ewangeliczny „Jeruzalem” w Żywcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy