Zbigniew Chlebowski


Zbigniew Chlebowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbigniew Chlebowski (ur. 8 marca 1964 w Żarowie) – polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera. Odbył studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (zarządzanie strategiczne) oraz na Wydziale Zarządzania dla Administracji Publicznej w Wielkopolskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (finanse administracji publicznej). Uzyskał stopień MBA, a także Międzynarodowy Certyfikat Menedżera z zakresu zarządzania w administracji.

W latach 1990–2001 pełnił funkcję burmistrza Żarowa. W tym czasie miasto otrzymało nagrodę „Dolnośląski Klucz Sukcesu”. Od 1998 do 2001 był także radnym sejmiku dolnośląskiego (wybranym z listy AWS).

Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Od 2001 związany był z Platformą Obywatelską. Od tego też roku z list tej partii sprawował mandat poselski z okręgu wałbrzyskiego. W IV kadencji Sejmu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Ponownie uzyskał mandat poselski w 2005. 13 stycznia 2006 został rzecznikiem ds. finansów w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci został posłem, zdobywając 56 533 głosy. W Sejmie VI kadencji stanął na czele klubu parlamentarnego PO. 1 października 2009 został zawieszony w pełnieniu funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego PO po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej[1]. Odwołano go z tej funkcji 9 października tego samego roku. 26 października 2009 zawiesił swoje członkostwo w klubie i partii. 28 października 2009 został posłem niezrzeszonym. Znalazł się także poza partią.

W 2011 jako niezależny bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora[2]. W 2013 został wiceprezesem[3], a następnie prezesem[4] Europejskiego Konsorcjum Kolejowego „Wagon”.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2001)[5], laureat Dziecięcej Nagrody „Serca”, „Złotego Dęba” (nagrody Gminy Żarów), statuetki „Maciuś” od Dziecięco-Młodzieżowej Rady Miejskiej Żarowa oraz statuetki „Neptun” (nagrody świdnickich mediów w kategorii „Osobowość Roku 2007"). W 2009 senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przyznał mu, jako pierwszemu spośród grona absolwentów tej uczelni, Statuetkę Wybitnego Studenta[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Chlebowski zawieszony, zastępuje go Dolniak. tvn24.pl, 1 października 2009.
  2. Serwis PKW – Wybory 2011
  3. Zbigniew Chlebowski wiceprezesem w Wagonie. naszemiasto.pl, 3 kwietnia 2013.
  4. Informacje na stronie EKK Wagon
  5. M.P. z 2002 r. nr 8, poz. 146
  6. Chlebowski bez statuetki Wybitnego Studenta. rp.pl, 5 października 2009.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zbigniew Chlebowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy