Zbiornik Dziećkowice


Na mapach: 50°08′20″N 19°13′18″E/50,138889 19,221667

Dziećkowice (zbiornik wodny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Zbiornik Dziećkowice) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbiornik Dziećkowice[1], Zbiornik Imieliński[2]zbiornik poeksploatacyjny położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim.

Obecnie zbiornik znajduje się administracyjnie w granicach Imielina (większość) i Chełmu Śląskiego (tu znajduje się oczyszczalnia), a nad wschodnim brzegiem leży należący do Jaworzna Dąb. Pod względem fizycznogeograficznym zbiornik Dziećkowice zlokalizowany jest w makroregionie Wyżyna Śląska, a konkretnie w granicach należącego do niej mezoregionu o nazwie Pagóry Jaworznickie. Jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej. Nazwa wzięła się od Dziećkowic. Odbywają się tu zawody w żeglarstwie, w tym także eliminacje mistrzostw Polski.

Zbiornik Dziećkowice został utworzony w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej eksploatacji piasków wykorzystywanych w górnictwie do celów podsadzkowych. Jest największym pod względem pojemności obiektem na Wyżynie Śląskiej, a wśród zbiorników antropogenicznych województwa śląskiego, zajmuje pod względem pojemności maksymalnej czwarte miejsce po zbiornikach Goczałkowickim, Żywieckim i Dzierżno Duże. Całkowita pojemność zbiornika Dziećkowice – przy maksymalnym piętrzeniu do rzędnej 234,5 m n.p.m. i powierzchni 7,3 km² – wynosi 52,8 mln m³. Zbiornik jest elementem górnośląskiego systemu wodno-gospodarczego stąd do jego infrastruktury zalicza się elementy zabudowy hydrotechnicznej m.in. zaporę czołową o cechach grobli, dwie zapory boczne, ujęcia wody dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Huty Katowice, wyloty rurociągów tłocznych z pompowni Broszkowice (omawiany zbiornik zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek SkawaSoła), pompownię Chełmek, wyloty rurociągów ze stacji uzdatniania wody.

Bibliografia | edytuj kod

  • Monika Bok, Andrzej T. Jankowski, Grzegorz Michalski, Mariusz Rzętała: Zbiornik Dziećkowice – charakterystyka fizycznogeograficzna i rola w górnośląskim systemie wodno-gospodarczym. Warszawa: Polskie Towarzystwo Geograficzne – Komisja Hydrologiczna, 2004, s. 72. ISBN 83-919007-1-1. (pol.)
  • Mariusz Rzętała: Funkcjonowanie zbiorników wodnych oraz przebieg procesów limnicznych w warunkach zróżnicowanej antropopresji na przykładzie regionu górnośląskiego. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2008, s. 172. ISBN 978-83-226-1809-7. (pol.)

Przypisy | edytuj kod

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody Stojące plik pdf
  2. Imielin: Zbiornik Imieliński czy Dziećkowicki? - Tychy - NaszeMiasto.pl, tychy.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Zbiornik Dziećkowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy