Zbuntowany anioł


Zbuntowany anioł w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbuntowany anioł (Muñeca brava) – argentyńska telenowela wyprodukowana w latach 1998–1999. W rolach głównych Natalia Oreiro i Facundo Arana.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Główną bohaterką serialu jest Milagros – zwana pieszczotliwie Mili lub Cholito – młoda, śliczna i szalenie żywiołowa dziewczyna, mieszkająca w Buenos Aires. Dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Jej matka zmarła przy porodzie. Pozostawiła córce medalik z wizerunkiem Matki Boskiej. Kiedy Milagros kończy 18 lat, zostaje zatrudniona w bogatej rodzinie Di Carlo jako służąca. Po pewnym czasie okazuje się, że Federico – głowa rodziny Di Carlo – jest ojcem Milagros. Przed laty był zakochany w Rosario, która była służącą w domu jego ojca. Niestety, Federico musiał poślubić dziedziczkę fortuny – Luizę, zostawiając tym samym swoją miłość. O wszystkim wiedzieli tylko Federico i ojciec Manuel. Federico ma zamiar zostać deputowanym, i ze względu na to nie przyznaje się do swojej córki, gdyż jest zdania, że to mogłoby zniszczyć jego karierę polityczną. Opiekunką Milagros staje się matka Federica – Angelica. Poszukuje ona swojego wnuka. Okazuje się, że ma nie wnuka, a wnuczkę Milagros. Angelica bardzo przywiązuje się do dziewczyny. Milagros zakochuje się w Ivie, synu swojego pracodawcy, pojawia się więc wątek możliwego kazirodztwa w przypadku związku głównych bohaterów. Ostatecznie okazuje się jednak, że Ivo jest owocem romansu matki i nie jest biologicznym synem Federica. Zarówno Ivo, jak i Milagros szukają spełnienia w związkach z innymi, ale ostatecznie uczucie, które ich łączy, okazuje się najsilniejsze i pokonuje wszelkie przeciwności.

Wersja polska | edytuj kod

Polsat i TV4 | edytuj kod

Telenowela była emitowana w Polsce po raz pierwszy w telewizji Polsat od 29 maja 2000 do 29 maja 2001, następnie powtarzana w TV4.

Opracowaniem wersji polskiej zajęło się studio Start International Polska. Autorkami tekstu były m.in. Magdalena Dwojak, Agnieszka Jodłowska i Barbara Włodarek. Lektorem serialu był Piotr Borowiec.

TV Puls i Puls 2 | edytuj kod

W latach 2013-2014 serial został wyemitowany przez TV Puls w wersji z nowym lektorem. Pierwszy odcinek został wyemitowany 22 października 2013[1] o godz. 13.30[2][3]. W maju 2014 premierowe odcinki telenoweli „Zbuntowany anioł” osiągnęły średnio 8,53% udziału w rynku telewizyjnym. Dało to kanałowi we wspomnianym paśmie trzecie miejsce w Polsce. Podczas emisji „Zbuntowanego anioła” TV Puls wyprzedzały jedynie Polsat i TVN. W maju 2014 najlepszy wynik zanotował odcinek serialu wyemitowany 14 maja, który osiągnął aż 12,78% udziału w rynku[4]. Powtórki emitowano o 21:30 w Puls 2.

Ta wersja lektorska została nagrana w studiu Emersound. Tekst polski pisali na zmianę Piotr Kacprzak i Tomasz Potocki. W odcinkach 1-22 oraz 28-270 dialogi czytał Paweł Bukrewicz, natomiast w odcinkach 23-27 Daniel Załuski.

W 2017 roku telenowela została ponownie wyemitowana przez TV Puls po dwa odcinki od 8 maja 2017, o godz. 13.50[5]

Od 6 sierpnia 2018 roku serial ponownie zagościł w ramówce TV Puls[6].

Obsada | edytuj kod

* Natalia Oreiro jako Milagros "Mili" Esposito-Di Carlo de Miranda (Cholito/Carlitos)/Rosario

Nagrody[7] | edytuj kod

Serial był nominowany siedmiokrotnie do argentyńskiego odpowiednika Oscara - nagrody Martin Fierro, z czego dwa razy otrzymał statuetkę.

Dokładny spis nominacji prezentuje poniższa tabela:

Przypisy | edytuj kod

  1. "Zbuntowany anioł" powraca! Milagros i Ivo po latach. Co słychać u bohaterów "Zbuntowanego anioła"?, superseriale.se.pl
  2. "Zbuntowany anioł" w TV Puls, swiatseriali.interia.pl
  3. "Zbuntowany anioł" odc. 1, TV Puls, 22.10.2013. Pierwszy pocałunek Milagros i Iva!, telemagazyn.pl
  4. TV Puls na podium dzięki telenoweli „Zbuntowany anioł”.
  5. "Zbuntowany anioł" wraca na ekrany. Hit z Natalią Oreiro w telewizji, expressbydgoski.pl
  6. „Zbuntowany anioł” raz jeszcze w TV Puls, novela.pl
  7. Muñeca brava - IMDb. [dostęp 2020-03-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zbuntowany anioł" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy