Zdarzenie drogowe


Kolizja drogowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Zdarzenie drogowe) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kolizja drogowa w Tokio

Kolizja drogowa – zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne[1], a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów. Pojęcie to nie funkcjonuje na gruncie prawa polskiego.
W polskim prawie jako kolizję klasyfikuje się spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma to swoje odzwierciedlenie w art. 86. Kodeksu wykroczeń[2]:

  • § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny.

  • § 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

  • § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Według przeprowadzonych badań stłuczki, nawet niegroźne, mogą powodować poważne i kosztowne zniszczenia w samochodach[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kwalifikacja zdarzeń drogowych oraz polecenia i sygnały wydawane przez policjanta na miejscu zdarzenia drogowego. s. 6.
  2. Kolizja drogowa. [dostęp 2019-04-01].
  3. Kosztowne szkody przy drobnych stłuczkach – www.bankier.pl (Dostęp: 2002-05-27).

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Zdarzenie drogowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy