Zdarzenie we francuskim obozie


Zdarzenie we francuskim obozie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdarzenie we francuskim obozie (ang. Incident of the French Camp) – wiersz dziewiętnastowiecznego angielskiego poety Roberta Browninga. Utwór ten został zamieszczony w tomiku Dramatic Romances and Lyrics, który ukazał się w 1842 roku[1] jako trzeci numer serii Bells and Pomegranates.

Spis treści

Forma | edytuj kod

Wiersz składa się z pięciu strof ośmiowersowych rymowanych ababcdcd. Utwór został napisany wierszem jambicznym, na przemian czterostopowym i trójstopowym.

YOU know, we French storm’d Ratisbon: A mile or so away On a little mound, Napoleon Stood on our storming-day; With neck out-thrust, you fancy how, Legs wide, arms lock’d behind, As if to balance the prone brow Oppressive with its mind.[2]

Utwór, podobnie jak wiele innych wierszy Browninga, jest monologiem dramatycznym, tak samo jak Moja ostatnia księżna[1].

Treść | edytuj kod

Omawiany wiersz przedstawia epizod z wojen napoleońskich. Podmiot liryczny opisuje sytuację, w której młody żołnierz melduje cesarzowi Francuzów Napoleonowi I Bonapartemu, że jego oddziały zdobyły Ratyzbonę[3]. Wódz, zadowolony z sukcesu swoich oddziałów, odnosi się do żołnierza przyjaźnie i zauważa, że jest on ranny. Na to młodzieniec stwierdza, że nie żyje i rzeczywiście pada martwy u stóp cesarza[3].

Cesarz Napoleon w otoczeniu generałów. Obraz Ludwiga Elsholtza

Przekłady | edytuj kod

Omawiany utwór przekładali na język polski Robert E. Masznicz i Wiktor Jarosław Darasz. Tłumaczenia zostały zamieszczone w Internecie. Przekłady te różnią się pod względem wersyfikacyjnym. Pierwszy z nich został sporządzony miarą oryginału (sSsSsSsS/sSsSsSs) z zastosowaniem rymów męskich i żeńskich[4], natomiast drugi został skomponowany wierszem o odmiennej rytmice, przy wykorzystaniu długich wersów, osiemnastozgłoskowych i jedenastozgłoskowych[5], co znacznie odbiega od oryginału, i rymów żeńskich.

Obraz | edytuj kod

Wiersz Browninga stał się inspiracją dla brytyjskiego malarza Richarda Catona Woodville'a (1856-1927), który zilustrował opisaną przez poetę scenę[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Philip V. Allingham: Reading and Discussion Questions on Robert Browning's "My Last Duchess" (1842) (ang.). victorianweb.org. [dostęp 2016-11-02].
  2. Robert Browning: Incident of the French Camp (ang.). Bartleby.com. [dostęp 2016-11-01].
  3. a b In Robert Browning's poem "Incident of the French Camp," what makes the boy's actions heroic? (ang.). enotes.com. [dostęp 2016-11-02].
  4. Nieistotny incydent kampanii (pol.). robert-e-masznicz-wiersze.blog.onet.pl, Robert Browning. [dostęp 2016-11-02].
  5. Robert Browning: Nieznany incydent w obozie Francuzów (pol.). sites.google.com. [dostęp 2016-11-02].
  6. Richard Caton Woodville: Ratisbon, incident of the French camp (ang.). bonhams.com. [dostęp 2016-11-02].
Na podstawie artykułu: "Zdarzenie we francuskim obozie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy