Zdeněk Lev z Rožmitálu


Zdeněk Lev z Rožmitálu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdeněk Lev z Rožmitálu i Zlatnej (zm. 1535 r.) – wolny pan stanowy Sycowa w latach 1517-1529[1]. Pochodził z Levów z Rožmitála, znanego czeskiego rodu możnowładczego. Jego synem był Adam Lew (zm. 1564 r.)

Był jednym z najbardziej znanych polityków czeskich w XVI w. Na dworze praskim doszedł do urzędu najwyższego burgrabiego[2].

Odziedziczył sycowskie wolne państwo stanowe w wyniku ślubu swojego syna Zdenka Lwa z córką ostatniego z Haugwitzów w Sycowie, Hynka – Anną, zawartego w 1518 r.

Rządy na tym terytorium rozpoczął już rok wcześniej po śmierci Hynka. W 1518 r. przeniósł się na Morawy, gdzie zarządzał dobrami biskupa ołomunieckiego pozostawiając sprawowanie władzy w państwie swojemu synowi. Znaczne oddalenie obu dóbr skłaniało go do sprzedaży Sycowa i okolic. Wpływ na taka decyzję miało również rozprzestrzenianie się protestantyzmu na tym terenie, którego Zdenek był zdecydowanym przeciwnikiem[3].

Początkowo próbował sprzedać wolne państwo stanowe wrocławskiej kapitule katedralnej za 20 tys. guldenów węgierskich, lecz kapituła nie sfinalizowała tej transakcji. Ostatecznie w 1529 r. sprzedał je swojemu krewnemu – Joachimowi von Maltzan[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. A. i A. Galasowie, Dzieje Śląska w datach, wyd. Rzeka, Wrocław 2001, s. 353.
  2. T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000, s. 44.
  3. a b Ibidem, s. 44.

Bibliografia | edytuj kod

  • T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000.
  • J. Franzkowski, Geschichte der freien Standesherrschaft, der Stadt und des landrätlichen Kreises Gross Wartenberg, Gross Wartenberg 1912.


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zdeněk Lev z Rožmitálu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy