Zdradzona czarodziejka


Zdradzona czarodziejka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdradzona czarodziejka – pierwszy tom serii komiksowej Thorgal. Jego autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) i Grzegorz Rosiński (rysunki). Komiks ukazał się w oryginale francuskim w 1980 roku nakładem wydawnictwa Le Lombard. Po polsku wydała go w 1988 roku Krajowa Agencja Wydawnicza. Wznawiany przez: wydawnictwo Orbita w roku 1991, wydawnictwo Korona w roku 1991 oraz w 2004 roku przez Egmont Polska. W Polsce, przed edycją albumową był publikowany na łamach polskiego magazynu komiksowego „Relax”.

Streszczenie | edytuj kod

Komiks zawiera dwie historie – jedną o pojmaniu Gandalfa Szalonego, wodza wikingów, ojca Aaricii, przez Slivię, samozwańczą królową wyspy wśród lodów; natomiast drugą o przygodzie Thorgala w Rajskiej Grocie, do której podczas ucieczki przed wilkami wpada wraz ze swoim rumakiem, Furalem. Nie ulegając wdziękom tamtejszych więźniarek: Ingrid, Ragnhildy oraz ich młodszej siostry – Skadii, bohater podejmuje próby wyrwania się ze szponów więzienia, w którym mógłby doczekać wiecznej młodości. Udaje mu się to z pomocą właśnie ostatniej z sióstr, pragnącej poznać świat spoza Rajskiej Groty. Pragnienie wolności przypłaciła życiem.

Słuchowisko | edytuj kod

20 kwietnia 2014 roku na polski rynek trafiło słuchowisko zrealizowane na podstawie Zdradzonej czarodziejki i Wyspy wśród lodów, w którym głosu Thorgalowi użyczył Jacek Rozenek. W październiku 2014 roku wydano słuchowisko zrealizowane na podstawie kolejnych dwóch tomów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zdradzona czarodziejka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy