Zdychałówka


Na mapach: 49°17′17″N 19°49′43″E/49,288056 19,828611

Zdychałówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Polana Zdychałówka i widok na Tatry

Zdychałówka – duża polana na Przysłopie Witowskim (1164 m) w Orawicko-Witowskich Wierchach. Administracyjnie należy do miejscowości Witów w powiecie tatrzańskim. Znajduje się na mało stromych, południowo-wschodnich stokach Przysłopu Witowskiego, na wysokości około 935-970 m n.p.m. Z okolic polany spływają źródłowe cieki potoku Przybylanka (dopływ Czarnego Dunajca)[1].

Zdychałówka jest jedną z wielu polan na Przysłopie Witowskim. Można do niej dojść drogą gruntową odchodząca od szosy KościeliskoCzarny Dunajec. Droga ta zaczyna się na granicy lasu, na południowo-wschodnim końcu polany Solarzówka. Prowadzi przez ciąg polan: Krzystkówka, Zdychałówka, Cicha Polana do polany Koszarzyska. Wszystkie te polany są użytkowane gospodarczo. Na Zdychałówce stoi kilka szałasów i stodółek[1]. Wiosną zakwitają na niej krokusy. Z polany rozległy widok na Tatry Zachodnie.

Pochodzenie nazwy polany nie jest znane, być może pochodzi od nazwiska Zdychała. Na Podhalu bardzo często nazwy polan i hal pochodzą właśnie od nazwisk właścicieli[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2013-10-10].
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.


Zdychałówka i panorama widokowa na Tatry


Na podstawie artykułu: "Zdychałówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy