Zdzisław Jóźwiak


Zdzisław Jóźwiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdzisław Jóźwiak (ur. 7 września 1930 w Łękach Górnych, zm. 8 marca 1978 w Łodzi) – polski aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog. Syn Apoloniusza i Marianny z Leoniaków.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. W 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi. W sezonie 1955/56 został zaangażowany do Teatrów Dramatycznych w Częstochowie. W latach 1956-1960 występował w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy, min. grał tytułową rolę w Kordianie.

Był współorganizatorem Sceny Studyjnej Teatru Polskiego w Bydgoszczy i współtwórcą sztuk, uznanych za wydarzenia artystyczne, zwłaszcza „W małym dworku” Witkacego (1960).

W roku 1960 przeniósł się do Łodzi, gdzie grał najpierw w Teatrze Ziemi Łódzkiej, następnie  w Teatrze 7.15 i w Teatrze Jaracza, w którym pozostał już do końca życia. Zagrał tu wiele ról w głośnych spektaklach reżyserowanych przez najwybitniejszych polskich reżyserów, min.  „Namiestnik” Hochhutha, „Przełom” Ławreniewa, „Wesele” Wyspiańskiego, „Kolumbowie” Bratnego, „Irydion” i “Nieboska komedia” Krasińskiego, "Szewcy” Witkacego czy „Szaleństwa panny Ewy” wg powieści Makuszyńskiego.

Na początku lat  60. współpracował z alternatywnym teatrem “Pstrąg”. Był członkiem Rady Programowej Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK), twórcą i wieloletnim dyrektorem Zespołu Małych Form ŁDK, który w czasie, kiedy nim kierował (1963 – 1969), dał ok. 300 występów dla ok. 80 tys. widzów i otrzymał wiele  nagród i wyróżnień.

Był scenarzystą i reżyserem wielu sztuk i widowisk, jak  „Śnieg pada na zakochanych” (1959), "Wyznania” (1961), „Mercedes” (1962), “Rogate dusze” (1963), “Żołnierz zwycięzca” (1967), „Dwudziesta noc” (1971), „Lubimy stąpać po ziemi” (1972), „Sarmacki astronom” (1973) i wielu innych. Pisał wiersze. Pracował nad sztuką teatralną i słownikiem teatralnym, których nie zdążył już ukończyć.

Poza pracą sceniczną prowadził aktywną działalność dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, w Studium Sztuki Estradowej przy Łódzkiej Estradzie, Łódzkim Towarzystwie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego, na Międzywydziałowych Studiach Kulturalno-Oświatowych Uniwersytetu Łódzkiego.  Współpracował także z Wydziałem Kultury i Oświaty Urzędu Miasta. Był konsultantem programowym Estrady Łódzkiej.

W roku 1971 otrzymał Odznakę Honorową Miasta Łodzi, a w 1973 Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.

Żona Krystyna Froelich – również aktorka, którą poznał w 1955 r. w Łódzkiej Szkole Teatralnej i z którą był angażowany w teatrach w Częstochowie, Bydgoszczy i Łodzi. Rozwiedziony w 1975 roku. Córka Katarzyna Dragović – anglistka, filmoznawca, właścicielka szkoły reklamy, mieszka z rodziną w Warszawie.

Zmarł tragicznie w wyniku wypadku 8 marca 1978 w Łodzi. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Łękach Kościelnych.

Filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zdzisław Jóźwiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy