Zdzisław Kawecki


Zdzisław Kawecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica upamiętniająca polskich olimpijczyków pomordowanych przez NKWD w Bazylice katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie

Zdzisław Szczęsny Kawecki herbu Gozdawa (ur. 21 maja 1902 w Husiatynie, zm. w kwietniu 1940 w Katyniu) – rotmistrz Wojska Polskiego II RP, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej jako syn Stanisława i Jadwigi, z domu Gańczakowska. Uczęszczał do gimnazjów w Husiatynie, Wiedniu i Kołomyi. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1921 w Stanisławowie. Od 1918 był w POW, a od czerwca 1919 w Wojsku Polskim. W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie i Szkoły Jazdy w Przemyślu. Służył kolejno w: 18 pułku ułanów, 26 pułku ułanów (szwadron KOP), 10 pułku strzelców konnych, Centrum Wyszkolenia Kawalerii (był instruktorem jazdy konnej) i w 7 pułku strzelców konnych wielkopolskich.

Od lat dwudziestych był cenionym jeźdźcem. Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936 we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, gdzie indywidualnie zajął 18. miejsce, a w drużynie zdobył srebrny medal (wraz z Sewerynem Kuleszą i Henrykiem Leliwą-Roycewiczem). Ukończył WKKW pomimo złamania dwóch żeber podczas próby terenowej. Startował na koniu Bambino.

Po wybuchu II wojny światowej w kampanii wrześniowej walczył w składzie Ośrodka Zapasowego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w stopniu rotmistrza. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku[1]. Został rozstrzelany Katyniu przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940. Jest pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Upamiętnienie | edytuj kod

Decyzją z 5 października 2007 awansowany pośmiertnie do stopnia majora. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”[2].

W dniu 25 kwietnia 2009 roku przed Gimnazjum nr 12 w Rybniku - Niewiadomiu - dzięki inicjatywie ówczesnego dyrektora szkoły Adriana Fojcika - został zasadzony „Dąb Pamięci” rotmistrza Zdzisława Kaweckiego herbu Gozdawa. W sąsiedztwie drzewa położona jest pamiątkowa tablica ufundowana przez społeczność miasta, dzielnicy i szkoły[3].

W ramach akcji „Katyń... pamiętamy” / „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, w Rybniku został zasadzony Dąb Pamięci honorujący Zdzisława Kaweckiego.

Zdzisławowi Kaweckiemu został poświęcony jeden z odcinków filmowego cyklu dokumentalnego pt. Epitafia katyńskie (2010).

Awanse | edytuj kod

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej Leszek Szcześniak: Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Warszawa: Alfa, 1989, s. 223. ISBN 83-7001-294-9.
  2. LISTA OSÓB ZAMORDOWANYCH W KATYNIU, CHARKOWIE, TWERZE I MIEDNOJE MIANOWANYCH POŚMIERTNIE NA NA KOLEJNE STOPNIE. policja.pl. [dostęp 9 kwietnia 2014].
  3. Dęby katyńskie - Nowiny Tygodnik Regionalny (pol.). nowiny.rybnik.pl. [dostęp 2013-12-30].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zdzisław Kawecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy