Zesłanie Ducha Świętego


Zesłanie Ducha Świętego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obchody Uroczystości Zesłania w Holandii (2005) Jasna Góra

Zesłanie Ducha Świętego (gr. πεντηκοστή [ἡμέρα], pentekostē [hēmera], łac. Pentecoste) – według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz.Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem.

Spis treści

Znaczenie teologiczne | edytuj kod

Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał.

Przy interpretacji Biblii, Zesłanie Ducha Świętego, gdy apostołowie zaczęli przemawiać różnymi językami, często zestawiane jest z pomieszaniem języków przy budowie wieży Babel. W chwili Zesłania ludzkość zdołała symbolicznie przełamać wszelkie bariery i na nowo zjednoczyć się w Duchu Świętym. Podobną myśl wyraża św. Paweł, pisząc: „nie ma już Greka ani Żyda”. Wkrótce wokół apostołów zgromadzą się wszystkie narody i wszystkie języki.

Święto chrześcijańskie | edytuj kod

Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą (Pentecoste), potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Stąd zapis w księgach liturgicznych Niedziela Zesłania Ducha Świętego[1]. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej[2], obchodzone przez dwa dni, szczególnie w krajach protestanckich, np. w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Danii a także na Węgrzech. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku[3] – wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej mają ten dzień wolny od pracy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej w Tarnowie, 2011-06-12. [dostęp 2012-01-29].
  2. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-01-29].
  3. Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (nazwa okresowej daty):
Na podstawie artykułu: "Zesłanie Ducha Świętego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy