Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie


Na mapach: 50°48′34,992″N 19°06′08,960″E/50,809720 19,102489

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie – zespół publicznych szkół artystycznych, mieści się przy ul. Pułaskiego 15. W jego skład wchodzi sześcioletnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz czteroletnie Liceum Plastyczne.

Podlega nadzorowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Szkoła powstała w 1945 jako Wolna Akademia Sztuk Pięknych w Częstochowie. W 1947 roku szkoła reorganizuje się: zostaje zawiązane Państwowe Liceum Technik Plastycznych (kierunki kształcenia: techniki rzeźbiarskie, ceramika, metaloplastyka).

Następnie w roku 1967 szkoła zostaje przemianowana na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i od tego czasu kształci na kierunkach jubilerstwo i ceramika artystyczna. Zajęcia odbywają się wtedy w budynku wynajmowanym od zakonu Sióstr Zmartwychwstanek w Alei Najświętszej Maryi Panny 58/60.

W roku 1990 szkoła przenosi się nowej siedziby przy ul. Pułaskiego 15 gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

W 1998 powstaje nowy kierunek kształcenia: grafika użytkowa, specjalizacja: formy wydawnicze; szkoła nawiązuje stałą współpracę bezpośrednią (opieka merytoryczna, recenzje, konsultacje) z ASP we Wrocławiu (dla ceramiki artystycznej), ASP w Łodzi (dla jubilerstwa) oraz ASP w Katowicach (dla grafiki użytkowej).

W roku 2002 na mocy decyzji Ministra Kultury powołany zostaje Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie (w skład którego wchodzą sześcioletnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz czteroletnie Liceum Plastyczne).

Kierunki | edytuj kod

Absolwenci | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy