Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni


Na mapach: 54°28′47″N 18°33′24″E/54,479722 18,556667

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 19 kwi 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni – zespół publicznych szkół artystycznych, w skład którego wchodzą: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, Liceum Plastyczne, Policealna Szkoła Plastyczna. Został utworzony w 2000 roku.

Liceum Plastyczne utworzone zostało w 1945, początkowo w oparciu o kadrę nauczycielską wywodzącą się z Wilna. Było to jedno z 22 liceów plastycznych (podlegających pod Ministerstwo Kultury i Sztuki) w PRL. W 1967 liceum zmieniło nazwę na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz rozszerzyło profil nauczania o specjalność pamiątkarstwo. W 1974 pojawiła się także specjalność formy użytkowe, a w 1985 – wystawiennictwo. Obecnie uczniowie mogą wybierać spośród specjalności: projektowanie graficzne, film i fotografia artystyczna, formy rzeźbiarskie oraz aranżacja wnętrz.

Wśród nauczycieli PLSP byli m.in. Elżbieta Szczodrowska, Tadeusz Ciesiulewicz, Eugeniusz Lademann, Adolf Popławski; wśród absolwentów – Stefan Chwin, Magdalena Abakanowicz, Hanna Fedorowicz, Tadeusz Ciesiulewicz, Janusz Strobel, Bogdan Borusewicz, Maria Józewicz, Jerzy Mechliński, Mikołaj Trzaska, Róża Juchniewicz, Leszek Biernacki, Mariusz Popielarz, Marek Górnisiewicz, Jan Plata-Przechlewski, Aleksandra Spanowicz, Sławomir Jezierski, Jolanta Furmaniak, Janusz Janowski, Tomasz Sobisz i Dorota Nieznalska.

W roku szkolnym 1999/2000 rozpoczęła działalność Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a 15 września 2000 zainaugurowano zajęcia w Policealnej Szkole Plastycznej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy