Zespół pałacowo parkowy w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach


Na mapach: 50°00′35,5″N 18°24′55,5″E/50,009861 18,415417

Zespół pałacowo parkowy w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół pałacowo-parkowy w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach – znajdujący się w Wodzisławiu Śląskim w dzielnicy Kokoszyce, składający się z XIX wiecznego pałacu i parku. Obecnie kompleks stanowi Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach im. bpa Stanisława Adamskiego.

Spis treści

Pałac | edytuj kod

Pałac wybudował około roku 1822 Wilhelm Franz von Zawadzki. Dawniej wymieniano również na podstawie wyrytej i źle odczytanej daty na fasadzie budynku - powstanie i budowę pałacu w roku 1783 przez Gustawa Balatzara von Czebulka (ówczesnego właściciela Kokoszyc)[1].

Przez lata pałac był prywatną rezydencją kolejnych właścicieli Kokoszyc, aż do roku 1928, kiedy to został odkupiony i przekształcony w Dom Rekolekcyjny przez katowicką kurię metropolitarną. W latach 60. XX w. w pałacu przebywał, ówcześnie jeszcze kardynał, Karol Wojtyła[2]. Obecnie w murach pałacu nadal mieści się Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się również Gospodarstwo Rolne Archidiecezji Katowickiej.

Park | edytuj kod

Park w Wodzisławiu - Kokoszycach

Park powstał razem z pałacem w początku XIX wieku. W parku rosną prawie wszystkie drzewa i krzewy, które spotkać można w każdym zakątku Polski, np. różne gatunki dębów, sosen (całe aleje sosny wejsmutskiej), modrzewi, świerków, jesionów, buków, olch, grabów, jarzębiny, wiązów, kasztanów. Znaleźć można również okazy drzew tropikalnych, rosnących w innych szerokościach geograficznych w tym m.in. specjalna hodowla azalii, okazałe kasztanowce czy niezmiernie rzadkie tulipanowce. Na terenie parku znajduje się aż 8 stawów. W pobliżu parku i pałacu znajduje się również stadnina koni. Park zaliczany jest do krajobrazowych i liczy ok. 30 ha[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Paweł Porwoł, Kokoszyce oaza ciszy, Katowice 2008, s. 14-19
  2. Paweł Porwoł, Kokoszyce oaza ciszy, Katowice 2008, s. 73
  3. Park (pol.). archidiecezja.katowice.pl. [dostęp 2015-11-26].

Literatura | edytuj kod

  • Paweł Porwoł, Kokoszyce oaza ciszy, Katowice 2008

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zespół pałacowo parkowy w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy