Zgadnij, kto przyjdzie na obiad


Zgadnij, kto przyjdzie na obiad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgadnij, kto przyjdzie na obiad (ang. Guess Who’s Coming to Dinner) − amerykański film melodramatyczny z 1967 roku, który wyreżyserował Stanley Kramer. Główne role zgrali Spencer Tracy i Katharine Hepburn (był to 9. i ostatni ich wspólny film; zdjęcia zakończyły się kilkanaście dni przed śmiercią Tracy’ego).

Hepburn nigdy nie zobaczyła filmu do końca, ze względu na bolesne wspomnienia o Tracy'm. Film nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową Katharine Hepburn i najlepszy scenariusz autorstwa Williama Rose'a.

Film zawiera (rzadką wtedy) pozytywną prezentację kontrowersyjnego tematu międzyrasowego małżeństwa, które historycznie było nielegalne w większości stanów amerykańskich, w tym 17 stanów południowych do 12 czerwca 1967 roku, sześć miesięcy zanim film wyszedł w kinach, 2 tygodnie po nagraniu przez Tracy'ego ostatniej sceny (i dwa dni po jego śmierci).

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

San Francisco, lata 60. XX w. Joanna, córka wydawcy Matta i jego żony Christiny, wraca do domu ze studiów, aby przedstawić rodzicom swojego narzeczonego − 37-letniego lekarza Johna. Cenionym i zamożnym doktorem okazuje się czarnoskóry mężczyzna, czego rodzice już nie wiedzieli. Państwo Draytonowie, którzy wydawali się ludźmi o liberalnych poglądach, nie chcą zaakceptować przyszłego męża córki. Podobnie zareagowali rodzice Johna, państwo Prentice. Jednak, po długich rozmowach między wszystkimi, którzy mieli coś do powiedzenia w tej sprawie, udało się dojść do porozumienia. Obie rodziny muszą stawić czoła nietolerancji i przezwyciężyć dzielące ich różnice, aby młodzi mogli żyć szczęśliwie.

Obsada | edytuj kod

Hepburn i Tracy jako Christina i Matt Draytonowie

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy