Zgorzeliskowy Dział


Zgorzeliskowy Dział w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na Zgorzeliskowy Dział z Rusinowej Polany

Zgorzeliskowy Dział – jeden z dwóch głównych grzbietów Pogórza Bukowińskiego[1]. Na Wierchporońcu ((1105 m) odgałęzia się od głównego Brzegowskiego Działu i biegnie w kierunku północno-zachodnim poprzez Zadni Wierch (1062 m) i Wierch Zgorzelisko (1105 m). Oddziela dolinę potoku Poroniec i miejscowość Bukowina Tatrzańska od doliny Filipczańskiego Potoku i miejscowości Małe Ciche. W zbocza południowo-zachodnie (od strony wsi Małe Ciche) wcinają się dolinki kilku dopływów Filipczańskiego Potoku: Sołtysówka, Wojciechowski Potok, Dudowski Potok i Żegleński Potok, zbocza północno-wschodnie są mniej rozczłonkowane, do Poprońca spływają z nich mniejsze i bezimienne potoczki[2].

Grzbietem górnej części Zgorzeliskowego Działu biegnie odcinek Drogi Oswalda Balzera. Po około 1200 m od skrzyżowania z drogą Bukowina Tatrzańska – Łysa Polana opuszcza grzbiet i serpentynami sprowadza do doliny Filipczańskiego Potoku. Natomiast od drogi tej na północ odgałęzia się droga, która grzbietem Zgorzeliskowego Działu prowadzi do hotelu Tatry na polanie Zgorzelisko[2] (dawniej był to wypoczynkowy ośrodek rządowy)[3].

Górną część Zgorzeliskowego Działu porasta las świerkowy, dolna część od strony wsi Małe Ciche jest w dużym stopniu bezleśna. Oprócz znajdującej się na grzbiecie polany Zgorzelisko niżej są tu polany Brzanówka, Zadnia Polana, Tarasówka i pola uprawne Małego Cichego[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza. [dostęp 2019-01-17].
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Po lewej stronie grzbiet łączący Tatry z Pogórzem Bukowińskim, na wprost Zgorzeliskowy Dział, na prawo Brzegowski Dział
Na podstawie artykułu: "Zgorzeliskowy Dział" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy