Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących


Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszkanki od cierpiących, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących – wspólnota niehabitowych sióstr zakonnych założona w końcu XIX wieku przez siostrę Kazimierę Gruszczyńską z pomocą bł. Honorata Koźmińskiego. Patronką zgromadzenia jest Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Opis Zgromadzenia | edytuj kod

Za założycieli zgromadzenia uznaje się ks. Honorata Koźmińskiego i s. Kazimierę Gruszyńską. Stowarzyszenie powstało w 1882 r., w czasach, gdy Polska znajdowała się pod zaborami i kiedy zakony habitowe zostały skasowane przez zaborców. Pierwszą placówką był dom w Warszawie przy ul. Wilczej 7, który działał pod osłoną dobroczynnego zakładu "Przytulisko" i gdzie obecnie ma swą siedzibę Zarząd Generalny.

Siostry Franciszkanki za przykładem św. Franciszka kształtują swoje życie na Ewangelii. Zgromadzenie przejęło ideały swej Założycielki, która z miłości do Chrystusa pragnęła poświęcić swe życie służbie chorym i cierpiącym. Wierne franciszkańskiemu charyzmatowi zakonnice szczególną uwagę zwracają na umiłowanie i praktykowanie ubóstwa, pogodę ducha, wyrzeczenie się siebie, ducha pokuty, umartwienia i poświęcenia dla chorych.

Placówki Zgromadzenia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy