Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu


Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Siedziba prowincji warszawskiej z kościołem św. Józefa Oblubieńca przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (potocznie Nazaretanki, skrót CSFN) (Congregatio Sororum Sacrae Familiae de Nazareth) – żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne założone przez Franciszkę Siedliską.

Spis treści

Duchowość zgromadzenia | edytuj kod

Duchowość nazaretańska jest zakorzeniona w ewangelicznym przesłaniu miłości i wyrażona uważnym wsłuchiwaniem się w głos Boga mówiącego przez osoby i wydarzenia codziennego życia oraz przeżywana w ludzkich doświadczeniach każdego dnia. Najświętsza Rodzina z Nazaretu jest wzorem, który inspiruje siostry pięknem zwyczajnego życia przeżywanego w głębokiej wierze i zażyłości z Jezusem, Bogiem obecnym w każdym człowieku. Duchowość Zgromadzenia, w pełni osadzona w ludzkim doświadczeniu, jest mistyką zwyczajności, drogą życia kontemplatywnego, dzięki któremu stopniowo i coraz pełniej siostry potrafią odkrywać i wskazywać innym ukrytą twarz Boga oraz głosić światu Królestwo Bożej Miłości.

Historia | edytuj kod

Okres II wojny światowej | edytuj kod

28 sióstr z Grodna i Wilna wywiezionych na Syberię, przeszło szlak z Armią Generała Władysława Andersa, opiekując się „tułaczymi dziećmi” najpierw w Afryce, a następnie zakładając dla nich szkołę w Pitsfordzie (Anglia).

1 sierpnia 1943 roku, w Nowogródku, 11 nazaretanek zginęło męczeńską śmiercią z rąk Niemców, oddając życie za aresztowanych ojców rodzin. W klasztorze nazaretanek w Kaliszu Niemcy utworzyli w 1942 roku ośrodek germanizacyjny dla dzieci polskich, uprzednio wywożąc z niego siostry do obozu pracy w Bojanowie[a].

5 marca 2000 roku Męczenniczki z Nowogródka zostały beatyfikowane w Rzymie przez Jana Pawła II. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny jedynej ocalałej z tej wspólnoty siostry – Sługi Bożej S. Małgorzaty Banaś.

Dom prowincjalny przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie spełniał szczególną rolę w czasie okupacji i powstania warszawskiego. Był miejscem tajnego nauczania, terenem walk, siedzibą sztabu dowódczego Zgrupowania Pułku Baszta, szpitalem (dla żołnierzy niemieckich i węgierskich oraz dla chorych ze Szpitala Ujazdowskiego). Zorganizowano w nim także kuchnię dla uchodźców (RGO).

Działalność | edytuj kod

Zgromadzenie angażuje się w różne formy działalności apostolskiej w Kościele, szczególnie poprzez posługę rodzinom w 13 krajach, Polska, Stany Zjednoczone, Rosja, Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Australia, Filipiny, Francja, Italia, Anglia, Izrael i od września 2012, Ghana.

W Polsce jest 840 osób zakonnych które mieszkają w 80 wspólnotach podzielonych administracyjnie na dwie prowincje:

Struktura zgromadzenia | edytuj kod

168 wspólnot wchodzących w skład 7 prowincji:

  1. Prowincja warszawska
  2. Prowincja krakowska
  3. Prowincja amerykańska
  4. Prowincja europejska (UK, Francja, Włochy)
  5. Prowincja australijska
  6. Prowincja filipińska
  7. Prowincja na Białorusi

Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny | edytuj kod

Do Stowarzyszenia mogą należeć rodziny oraz pełnoletnie osoby indywidualne, które pragną włączyć się w charyzmat i misję Sióstr Nazaretanek wobec rodziny poprzez aktywny udział w formacji i apostolstwie Stowarzyszenia.

Habit | edytuj kod

Najpopularniejszy strój to czarny habit z białym kołnierzykiem i czarny welon z białą wypustką (inne dozwolone kolory habitu to: biały i szary), na habicie srebrny krzyż, po ślubach wieczystych siostry noszą obrączkę. W różnych krajach można spotkać jeszcze inny rodzaj stroju nazaretańskiego, który także jest zatwierdzony przez Zgromadzenie.

Uwagi | edytuj kod

  1. Obóz koncentracyjny w Bojanowie 25 lutego 1941 roku przywieziono grupę 56 zakonnic prowadzonych pod eskortą z dworca kolejowego do zakładu. Był to początek obozu koncentracyjnego dla sióstr zakonnych w Bojanowie, znanego jako Nonnenlager- Schmückert. W marcu przybyły dalsze transporty zakonnic, między innymi z Wolsztyna, Leszna i Poznania tak, że w końcu 1941 roku w obozie przebywały 293 osoby. 11 grudnia przywieziono również z Fortu VII z Poznania 37 księży, ludzi starszych wiekiem i schorowanych. Przez obóz w latach 1941- 1945 przeszło ogółem 615 sióstr z 27 zgromadzeń zakonnych

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy