Zielonka Pasłęcka (przystanek kolejowy)


Na mapach: 53°58′53″N 19°42′01″E/53,981389 19,700278

Zielonka Pasłęcka (przystanek kolejowy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zielonka Pasłęcka – przystanek kolejowy w województwie warmińsko-mazurskim, w powiece elbląskim, w Polsce.

W roku 2017 przystanek obsługiwał 10–19 pasażerów na dobę[1].

Przystanek jest oddalony o półtora kilometra od centrum wsi Zielonka Pasłęcka.

Kolizja dwóch pociągów z 1945 | edytuj kod

Pod koniec II wojny światowej, w dniach 21 i 22 stycznia 1945 r. stacja kolejowa we wsi była miejscem tragicznego wypadku kolejowego, po którym nastąpił sowiecki atak na nieuzbrojonych uchodźców. Niemiecki pociąg szpitalny-wojskowy pełen rannych, który na krótko zatrzymał się na stacji, został około godziny 23:00 w nocy zatrzymany przez pociąg przewożący kilka tysięcy uchodźców z Ostródy i Morąga. W wyniku kolizji wielu zabitych i rannych zostało w obu pociągach. Drugi pociąg dla uchodźców przyjechał niedługo potem, ale był w stanie zatrzymać się przed zderzeniem z pierwszym pociągiem dla uchodźców.

Kolizja zniszczyła szereg wagonów kolejowych zarówno w pociągu szpitalnym, jak i w pociągu dla uchodźców, co trwale zablokowało drogę dla drugiego pociągu dla uchodźców. Pociąg szpitalny, zostawiając rozbite wagony za sobą, był w stanie udać się na zachód i uciec w kierunku Elbląga i Pasłęka. Jednak trzy do czterech tysięcy uchodźców pozostało w oczekiwaniu na pociąg zastępczy, który nigdy nie przyjechał.

O świcie 22 stycznia przybył oddział Armii Czerwonej składający się z czołgów i piechoty, a prawdopodobnie z powodu obecności niektórych żołnierzy niemieckich w mundurze, otworzył ogień do wielu osób i budynków na stacji, zabijając od 140 do 150 osób. Nieliczni żołnierze niemieccy zostali wzięci do niewoli. Ciała ofiar zostały usunięte po tygodniu, po którym pozostali ludzie się rozproszyli. Zmarli z wraku pociągu i rosyjskiego ataku zostali pochowani w płytkich grobach w pobliżu dworca kolejowego.

Na budynku dworcowym, obecnie prywatnym, umieszczono tablicę upamiętniającą to zdarzenie (po niemiecku i po polsku).

Przypisy | edytuj kod

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zielonka Pasłęcka (przystanek kolejowy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy